BASINDAN YAZILAR
Devlet Vatandaşla Barışıyor - MuhasebeTR

Devlet Vatandaşla Barışıyor

 Torba tasarının Meclis maratonu bugün başlıyor. Tasarı, genel sağlık sigortası borcu olanların yüzünü güldürecek. Biriken faizler silinip, taksit yapılacak

Etiketler: Plan ve Bütçe Komisyonu , TBMM , Bakanlar Kurulu , Genel Sağlık Sigortası , Torba Tasarı , sağlık sigortası borcu , faiz , vergi
önceki habersonraki haber
Milyonlara müjde içeren torba yasa tasarısının Meclis maratonu başlıyor. 61 maddelik tasarı, bugün Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak. Taşeron ve yeraltında çalışan işçilere önemli haklar getiren İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, genel sağlık sigortası borcu olanlara yönelik düzenlemeyi de içeriyor.

3 AY SÜRE VAR
Tasarıyla gelir testine girmeyenlere yeni bir hak verilecek. Gelir testine başvuruda bulunmamış genel sağlık sigortalısı, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ay başından itibaren 3 ay içinde gelir testine başvurması halinde, primler faizsiz yapılandırılacak. Söz konusu süreyi 3 ay daha uzatma konusunda Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını ödemeyenlere de yeni bir imkan tanınacak. Söz konusu kişiler 4 ay içinde başvurursa, borçlarının faizleri silinecek ve bu borçlar 12 ayda ödenecek şekilde yeniden yapılandırılacak.

GELİR TESTİ
18 yaşını dolduran; çalışmayan ve öğrenci olmayanların sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanması için gelir testine girerek belirlenen gelir düzeyi üzerinden prim ödemesi gerekiyor. Sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler için gelir testi istenmiyor.

100 MİLYAR LİRA!
Hükümet, Meclis'teki torba kanuna, SGK'nın alacaklarına yönelik geniş kapsamlı bir af maddesi eklemeye hazırlanıyor. Edinilen bilgiye göre; afla yeniden yapılandırılacak borcun toplam büyüklüğü 100 milyar TL'yi aşıyor. 2014 yılına kadar tahakkuk etmiş sigorta primleri, işsizlik sigortası primleri, idari para cezaları, asgari işçilik primleri de af paketinin kapsamı dahilinde olacak.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 03.06.2014)

GÜNDEM