BASINDAN YAZILAR
Gözler BDDK'da - MuhasebeTR

Gözler BDDK'da

 Tüketici Yasası bugün yürürlüğe girdi. Gözler bankaların hangi hizmetlerden ücret alınacağını belirleyecek olan BDDK'ya çevrildi

Gözler BDDK'da
Vatandaşa önemli haklar getiren yeni Tüketici Yasası bugün yürürlüğe girdi. Yasa ile bankaların vatandaşı çileden çıkaran ücret ve komisyonlarına neşter vurulacak. Hangi hizmetlerden ücret, komisyon ve masraf alınacağı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenecek. BDDK, bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. Ücret ve komisyonlara ilişkin liste yakında açıklanacak. Bu nedenle BDDK'yı radarına alan vatandaş, tüketiciden yana tavır alınmasını istiyor.

65 HAKSIZ ÜCRET BİTSİN
Bankaların uyguladığı 65 kalem ücret, komisyon ve masrafların büyük bölümüne son verilmesini isteyen vatandaş, ücret tespiti yapılırken de mutlaka tüketicilerin korunması gerektiğini ifade ediyor. En çok tüketici şikayetine konu olan ücretlerin başında, kredi kartı kart aidatı ve kredi kullananlardan alınan dosya masrafı geliyor. Yıllardır bu konuda bankalar dava yağmuruna tutuluyor ve genellikle kazanan vatandaş oluyordu. Bu arada geçmiş dönemde alınan ücretler içinde düzenleme bekleniyor.

İŞLETİM ÜCRETİ GERİ VERİLSİN
TESK Başkanı Bendevi Palandöken, bankaların müşterilerinden aldığı hesap işletim ücretinin kaldırılması ve bugüne kadar alınan bu ücretlerin hak sahiplerine iade edilmesi gerektiğini kaydetti. Palandöken, özellikle telefon ve internet abonelik sözleşmelerinin de kısaltılmasını istedi.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 28.05.2014)

GÜNDEM