BASINDAN YAZILAR
Aktif Çalışırken Tazminat Alınmaz / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Aktif Çalışırken Tazminat Alınmaz / Ali Şerbetçi

 2012 Haziran'ında işe başladım ama sigortamı 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren başlattılar.
Sigortasız çalıştığım sürenin tazminatını alabilir miyim? Halen aynı işyerinde çalışmaktayım.
5...731084 Nolu SMS


İşyerinde halen çalışırken tazminat almanız mümkün değildir. İş sözleşmenizin kıdem tazminatını almanızı gerektirecek sebeplerden biri ile sona ermesi halinde kıdem tazminatının hesabında ilk işe giriş tarihiniz esas alınır.
Bunun için de iş mahkemesine hizmet tespit davası açarak sigortasız çalışmış olduğunuz sürenin tespit edilmesi ve giriş tarihinizin belirlenmesi gerekir. 

Yaklaşık 30 yıllık esnafım. Uzun bir süre önce emekli oldum. Artık yoruldum ve esnaflığı bırakacağım. Yanımda birisi 10 yıl, diğeri 4.5 yıldır çalışan 2 elemanım var. İşyerini kapatacağım için çalışanlarımı mecburen işten çıkartacağım. Kıdem ve ihbar tazminatını nasıl hesaplayacağım?
5...295448 Nolu SMS 


İş Kanunu'na göre; çalışılan her yıl için bir aylık brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmesi gerekir.
Elemanlarınızdan 10 yıllık olana son brüt ücreti üzerinden 10 aylık ücret tutarında kıdem tazminatı, 4.5 yıllık olana ise son brüt ücreti üzerinden 4.5 aylık kıdem tazminatı, ikisine de 8 haftalık ücret tutarında ihbar tazminatı ödemeniz gerekmektedir. Kıdem tazminatından damga vergisi dışında vergi kesilmez. İhbar tazminatından ise gelir vergisi ve damga vergisi kesilir. 

1971 doğumlu bayanım. Aslında esas doğum tarihim 1969. Gerçek yaşımı elde edebilmek için dava açmak istiyorum. Eğer yaşımı büyütürsem erken emekli olabilir miyim? S.T.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve bu kanunla yürürlükten kaldırılmış kanunlara tabi olarak ilk defa çalışmaya başlanıldığı tarihten sonraki yaş düzeltmeleri dikkate alınmamaktadır. Emeklilik hesaplamasında kişinin ilk defa sigortalı olduğu tarihteki nüfus kütüğünde kayıtlı bulunan doğum tarihi esas alınmaktadır. Sonradan yapılan yaş düzeltmeleri kabul edilmemekte ve hesaplamada işleme konulmamaktadır. Bu nedenle yaşınızı büyütmek erken emekli olmanızı sağlamaz.

Ne zaman emekli olurum?

18.08.1966 doğumluyum, 01.09.1990 SSK başlangıcım, şu an 6500 günüm var. Askerliğimi yatırsam ne zaman emekli olurum?
Şu an çalışmaktayım. 5...847205 Nolu SMS


Sadece 10 ay askerlik borçlanarak 51 yaş ve 5450 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Prim gün sayınız tamamlanmış. Bu durumda 51 yaşınızın dolacağı 18.08.2017 tarihinde emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 17.05.2014)

GÜNDEM