BASINDAN YAZILAR
1 Milyon Taşerona Tazminat Müjdesi - MuhasebeTR

1 Milyon Taşerona Tazminat Müjdesi

 Bakan Çelik, taşeron işçilerin sorunlarını çözecek düzenlemeyi anlattı: İşçiler arası ayrım kalkacak. Kıdem tazminatı, yıllık izin sorunu çözülecek. Düzenleme bu ay içinde Meclis'e gelecek

 

1.1 Milyon taşeron işçiye müjde geldi. Taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin detaylarını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "İşçiler arası ayrım kalkacak. Asıl işçi hangi şartlarda çalışıyorsa, taşeron işçi de benzer haklardan yararlanacak. Düzenlemeyi inşallah bu ay Meclis'e göndereceğiz" dedi.

İHALE ŞARTI 4-5 YIL OLABİLİR 
Bakan Çelik, taşeron işçilere yönelik düzenlemeyi, sosyal taraflarla çalışarak Başbakanlık'a gönderdiklerini anımsattı. Taşeron işçilerden her alanda hizmet alınmayacağını vurgulayan Çelik, "Taşeron işçi, hizmet alınması gereken alanlarda çalışacak. Hizmet alımı olmayan yerlerde ise asıl işçi çalıştırılacak" dedi. Düzenlemeyle ihale süresinde en az 3 yıl zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Çelik, bu sürenin 4-5 yıla çıkarılmasının da mümkün olduğunu dile getirdi. İşçilerin çalışma koşulları ile yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik çalışma yaptıklarına dikkat çeken Çelik, şunları kaydetti: 

'KARARLIYIZ' 
"İşçi işçidir, 'asıl işçi, taşeron işçi' diye bir şey olmaz. Asıl işçi hangi şartlarda çalışıyorsa taşeron işçi de benzer haklardan yararlanacak. Yıllık izinler de aynı şekilde kullanılacak. En önemli maddelerden biri de kıdem tazminatı. Birçoğu bundan yoksun, bazıları bunu yargı yoluyla almaya çalışıyor. Bunu da ortadan kaldıran bir düzenleme getiriyoruz. Kamunun güvencesine alıyoruz. Kamuda çalışan taşeron işçilerin kıdem tazminatlarını kamu güvencesi altına alan bir düzenlemeyi getirmiş oluyoruz. İnşallah taşeron işçi düzenlemesiyle çalışanlar arası ayrım kaldırılacak." Çalışmayı kısa sürede tamamlama gayretinde olduklarını vurgulayan Çelik, "Düzenlemeyi inşallah bu ay Meclis'e göndereceğiz. Orada tartışılacak. Önemli katkılar sunulabilir. Bakanlar Kurulu'nda önemli katkılar geleceği inancındayım. Bu yasama döneminde bu işi noktalamak istiyoruz, kararlıyız" diye konuştu.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 09.04.2014)

GÜNDEM