BASINDAN YAZILAR
İnsanımızın Siyaset ve Seçim Bilinci / Tahsin Sınav - MuhasebeTR

İnsanımızın Siyaset ve Seçim Bilinci / Tahsin Sınav

30 Mart yerel yönetimler seçimi, tarihîliği ve Türkiye'nin 2023 vizyonunun oluşumundaki rolü yanında cumhurbaşkanlığı seçiminin fihristesi niteliğiyle de büyük önem taşıyor. Bunun için bugün 'büyük medeniyet yolundaki insanımızın siyaset ve seçim bilinci' üzerinde düşüncelerimi yazmak istiyorum. 'Yeniden Millî İrade' mitinglerine katılımların büyüklüğü ve coşkusu, çok anlamlı ve kapsamlı mesajlarının algılanması anlamında bu tercihte bulunuyorum. Bu yazıyı kaleme alınırken Yenikapı'daki yeni meydanda büyük lider, AK PARTİ Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, emsalsiz '23 Mart Yeniden Millî İrade Mitingi'ndeki konuşmasını yapıyordu. Hemen söyleyelim ki, yerel ve evrensel boyutlarıyla bu seçimin oluşturduğu sürecin iyi anlaşılması ve kararlılığın sürdürülmesi gerekiyor.

30 Mart yerel yönetimler seçimi, şehrin uygarlık dokusunun geliştirilmesinin ilke ve esasları hakkında önemli enerji sağlayacaktır. Uygulama sonuçları göstermiştir ki, AK Parti, ülke yönetiminde olduğu gibi yerel yönetimde de devrim yapmış bir partidir. Yerel yönetimlerdeki dev dönüşüm, Recep Tayyip Erdoğan'ın 1994'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla başlamıştır. 2001'de AK Parti'nin kurulması ve 2002'de iktidara gelmesinden sonra, 2004 yerel seçimlerinden başlayarak ülkemizin çok büyük bir bölümü AK Parti belediyeciliğiyle tanışmıştır. Bu büyük dönüşüm, Türkiye'nin geleceğini emin adımlarla kurgulamaktadır.

AK PARTİ Genel Başkanı ve Başbakan R. Tayyip ERDOĞAN tarafından 19 Şubat 2014 tarihinde açıklanan 'Ak Parti 2014 Seçim Beyannamesi' girişinde* 'Büyük Medeniyet Yolunda İnsan, Demokrasi, Şehir' başlığıyla sunulan felsefî bakışı okumamız gerekiyor.

'İnsan şehrin, şehir de insanın aynasıdır. Hacı Bayram Veli Hazretleri'nin de ifade ettiği gibi, insan, şehri inşa ederken, aslında taşın toprağın arasında kendisini inşa eder. Gönülde her ne var ise, şehir olarak görünür. Gönlü taş olanın şehri taş, gönlü aşk ile dolu olanın şehri gülistan olur. Sevgi ve aşk medeniyetimiz, tarih boyunca, ruhu olan şehirler inşa etmiş; bu şehirlerden de dünyaya istikamet çizen medeniyetini beslemiştir.

Güzel insanların hep güzel şehirleri olmuştur. İstanbul, Diyarbakır, Konya, Bursa, Sivas, Erzurum, Edirne, Ankara ve diğer tüm şehirlerimiz, medeniyetimizin bir yansıması olarak, içinde yaşayan güzel insanlar kadar çevrelerine güzellik saçmıştır. Pencereden baktığında Süleymaniye'yi, Sultanahmet'i, Divriği Ulu Camii'yi, şadırvanları, hanları, kervansarayları, tabiatla ve insanla uyum içindeki evleri, o evlerin avlularını, çiçekle bezenmiş küpeştelerini, insan ruhuna huzur veren sokaklarını gören, bununla büyüyen çocuklar, medeniyet mirasımızı omuzlamış, kadim bir tarihten aldıkları ilhamla aydınlık bir istikbalin hayalini kurmuşlardır.

AK Parti hareketi, tıpkı medeniyetler gibi şehirden yola çıkarak; şehri bir merkez olarak alıp, bütün insanlığı kucaklayarak gelişmiş, büyümüş bir harekettir. Bir şehir için, Şehirlerin Annesi İstanbul için kurduğumuz hayaller, önce İstanbul'u, ardından Türkiye'yi, onun ardından da tüm insanlığı şefkatle ve sevgiyle kucaklamış; yerelden küresele doğru coşkun bir ırmak gibi akmıştır. AK Parti için, şehir insanın gönlü gibidir, gönül de adeta şehir gibidir. İyi şehirler inşa edenler, gönüllere girerler; gönülleri fethedenler, güzel şehirler inşa ederler.

12 yıl önce başladığımız Türkiye'ye hizmet yolculuğumuzun çok öncesinde, 1994 yılında şehre hizmet yolculuğumuza revan olmuştuk. İstanbul'da elde ettiğimiz başarı, birikim ve tecrübeyi, Türkiye'ye ve insanlığa hizmete tahvil ettik. 12 yılda Türkiye'yi büyüttük, Türkiye'nin ve milletimizin itibarını yücelttik. Türkiye'yi her alanda büyütürken, daha güzel, daha yaşanabilir şehirler inşa etme mücadelemizi de kararlılıkla sürdürdük. Hiç kuşkusuz, şehirler inşa etmek sabır ve soluk ister. On yılların tahribatına uğramış şehirlerimizi tamir etmek, yeni şehirler inşa etmek ancak sabrın ve uzun soluklu bir yürüyüşün neticesi olabilir.

30 Mart seçimleri, işte bu sabırlı ve uzun soluklu yürüyüşün önemli dönüm noktalarından biri olacak. 30 Mart seçimleri, demokrasi ve milli iradenin güçlenmesi, Yeni Türkiye hayalinin yakınlaşması, 2023 hedeflerine ilişkin umudumuzun çoğalması açısından olduğu kadar, aynı zamanda, şehir ve medeniyet tasavvurumuzun da kesintisiz yolculuğu için son derece önemlidir.

30 Mart, başlattığımız küresel ölçekli projelerin milletimizden yeniden teyit alacağı bir tarih olacaktır. 30 Mart, medeniyet tasavvurumuzu paylaşamayan ve bunu engellemeye çalışanların hayal kırıklığı yaşayacakları, ama Yeni ve Büyük Türkiye'nin kapılarının ardına kadar açılacağı bir tarih olacaktır. Türkiye'ye hizmet sevdamız milletimizden inşallah bir kez daha takdir ve yetki alacak, şehirlerimiz de AK Parti'nin ehliyetli ellerinde büyümeye ve güçlenmeye devam edecektir.'

Bu düşünsel bakışla, seçim kampanyası gösteriyor ki, Milletimizin seçim coşkusu, engin desteği ve hayır duasıyla, 30 Mart seçiminin ardından da ülkemiz, milletimiz ve şehirlerimiz için hizmet üretimi sürdürülecektir. İnsanımızın özlemleri ve medeniyetimiz doğrultusunda güzel şehirlerin imar edilmesi mümkün olacaktır. Milletimizin tercihinin yönü, bu doğrultudadır. Hayırlı sonuçların insanımızın ferasetiyle oluşacağına inanıyoruz.

(Kaynak: Yeni Şafak | 24.03.2014)

GÜNDEM