BASINDAN YAZILAR
70 Bin Şirkete 2 Ay Ek Sure - MuhasebeTR

70 Bin Şirkete 2 Ay Ek Sure

 Sermaye artırımı için tanınan son gün olan 14 Şubat’a kadar toplamda 70 bin şirket sermaye artırımında bulunmadı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, münfesih duruma düşen şirketlerin durumlarını gözden geçirmeleri için 2 aylık ek süre tanındığını açıkladı.

 

Yeni Türk Ticaret Kanunu’na göre sermayesi 50 bin TL’nin altındaki anonim şirketler ile 10 bin TL’nin altındaki limited şirketlerin 14 Şubat 2014 tarihine kadar sermaye artırımında bulunmaları gerekiyordu. Tanınan sürenin bitmesine rağmen bazı şirketlerin sermayelerini artırmadıklarını ve münfesih (feshedilmiş) duruma düştüğünü söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, şirketlere iki ay ek süre tanıdıklarını açıkladı.
KAYITLAR SİLİNECEK
Bakan Yazıcı, gerekli açıklamaları yapmayan şirketlerin ticaret sicili kayıtlarının silineceğini de belirtti. “Şirkete ait mal varlığı da unvan silindikten 10 yıl sonra hazineye intikal edecek” diyen Yazıcı, 1 Temmuz 2012’den bu yana 216 bin 348 münfesih ve faaliyeti sona ermiş şirkete tebligat yapıldığını da sözlerine ekledi.
Yazıcı, şu açıklamalarda bulundu: “Şu ana kadar tebligat yaptığımız 216 bin 348 şirketten 167 bin 749 şirketin ticaret sicilinden kaydı re’sen silindi. İhtar gönderilen 48 bin 340 şirketin kayıtları da ihtara cevap vermemeleri halinde tanınan sürenin sonunda silinecek. Süresi içerisinde ihtara cevap veren şirketlerin tasfiyesine başlanacak. 1 Temmuz’a kadar münfesih duruma düştükleri tespit edilen şirket ve kooperatiflere de ihtar gönderilmesine devam edilecek.”

* * *

Şirketler ek süreyi değerlendirir mi?

Bakan Hayati Yazıcı, sermaye artırımı için tanınan son gün olan 14 Şubat’a kadar toplamda 70 bin şirketin sermaye artırımında bulunmadığını söyledi.
* Bunların 34 bin 100’ü sermayelerini 5 bin liraya yükseltmeyen limited şirketler.
* 4 bin 530’u 50 bin liraya yükseltmeyen anonim şirketler.
* 31 bin 350’si ise yeni alt sınıra yani 10 bin liraya yükseltmeyen limited şirketler.
İntibak için öngörülen sürenin uzatılmaması konusundaki eleştirilere de değinen Yazıcı, “Hem tecrübeler hem de sayısal veriler, bu şirketlerin önemli bir bölümünün verilecek yeni süre içinde de şartları yerine getiremeyeceğini gösteriyordu” dedi.

Şirketlere yazılı sorulacak

Münfesih duruma düşen şirketlere faaliyetlerine devam edip etmeyeceklerinin yazılı olarak sorulacağını belirten Bakan Hayati Yazıcı, “Şirketlerin iki ay içinde münfesih olma nedenlerini ortadan kaldıran işlemlerini yaparak, ispat edici belgelerini müdürlüğe iletmelerini bekliyoruz” çağrısında bulundu.

(Kaynak: İto Gazetesi | 07.03.2014)

GÜNDEM