BASINDAN YAZILAR
Maaş Artıyor - MuhasebeTR

Maaş Artıyor

 Emekliler, TAKVİM'in gündeme getirdiği intibak ve promosyona kilitlendi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar intibak için torba yasayı bekliyor

Maaş artıyor

Takvim, emeklinin sesi olmaya devam ediyor. Yeni intibak ve banka promosyonu konusunu aylar öncesinde gündeme getiren TAKVİM'in haberleri son günlerde taklit edilirken, konunun takipçisi olmayı sürdürüyoruz. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak ve 10 milyonu aşkın emeklinin faydalanacağı promosyon için geri sayım başladı. Her iki konunun kaderinin kısa süre içinde belli olması bekleniyor.

KARAR VERİLECEK
2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye yapılan intibak zammı, diğer emeklileri de umutlandırdı. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar beklenti içerisine girdi. Emekli derneklerinin konuya ilişkin çalışmaları sürerken, ombusdmanın tavsiye kararıyla intibak Çalışma Bakanlığı'nın gündemine oturdu. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan ombusdmana olumsuz yanıt gelse de 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların intibak umudu sürüyor.

TEKNİK ÇALIŞMA GEREKİYOR
Kesin kararın önümüzdeki günlerde verilmesi bekleniyor. İntibak konusunda anlaşmaya varılırsa, düzenlemenin bu ay Meclis'te görüşülecek torba yasa tasarısında yer alacağı ifade ediliyor. Daha sonrada teknik çalışmalar yapılarak maaş artışları belirlenecek,

ÖZEL BANKALAR DEVREYE GİRİYOR
Emeklileri ilgilendiren önemli bir çalışma da banka promosyonu. Tüm emeklilere promosyon verilmesi için Çalışma Bakanlığı devrede. Edinilen bilgiye göre; kamu bankaları, memur emeklilerine promosyon vermeye sıcak bakıyor ancak, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için isteksiz davranıyor. Bu nedenle Çalışma Bakanlığı'nın özel banka kozunu kullanması bekleniyor. Emeklilere promosyon vermeye sıcak bakan özel bankalarla masaya oturulacağı belirtiliyor.

(Takvim Gazetesi | 10.01.2014)

GÜNDEM