BASINDAN YAZILAR
İşte 2014'te Ödeyeceğimiz Vergiler - MuhasebeTR

İşte 2014'te Ödeyeceğimiz Vergiler

 Yeni yıl pek çok alanda vergi zammını da beraberinde getirdi. Sigaradan elektriğe, otomobilden internete pek çok alanda değişen vergi oranlarını Habertürk analiz etti.


Yeni yıl ile birlikte yağmur gibi gelen zamlar ortalama Türk vatandaşı Ahmet Bey'i zor durumda bıraktı. Geçen yıla göre en iyimser tahminle enflasyon oranı kadar artan fiyatlar nedeniyle Ahmet Bey'in vergisi zaten otomatik olarak arttı.

Bunun yanı sıra hükümet motorlu taşıtlar vergisi, emlak vergisi gibi vergiler ile pasaport ve ehliyet harçlarını da enflasyon oranında artırıyor. Bu yıl da vergiler yüzde 3.93 oranında arttı.

NET GELİRİN YARISI DOLAYLI VERGİYE

Hükümet tarafından vergileri artırılan oto, sigara, alkol ve cep telefonu vergileri sayılınca Ahmet Bey'in 2014'te yıllık bin 652 liralık vergiyi fazladan devlete ödemek zorunda kalacağı anlaşılıyor. Yaptığımız hesaplamada Ahmet Bey'in aylık mutfak ve giyim harcaması ile internet, cep ve ev telefonu ödemelerinin enflasyon oranında arttığını kabul ettik. Doğalgaz, elektrik, su ve benzin harcamaları ise fiyat artışları oranında artırıldı.

Hükümetin gerek her yıl enflasyon oranında yenilediği vergiler gerek zam yaptığı vergiler eklendiğinde Ahmet Bey'in yıllık 43 bin 200 lira olan kazancının yarısı olan 21 bin 950 lirayı 2014'te vergi olarak devlete ödeyeceği ortaya çıkıyor.

MADDE MADDE 2014'TE ÖDEYECEĞİMİZ VERGİLER

(Kaynak: Haber 365 | 06.01.2014)

GÜNDEM