BASINDAN YAZILAR
Mesele Para Değil, İş Güvenliği - MuhasebeTR

Mesele Para Değil, İş Güvenliği

 DİSK Genel Başkanı Kani Beko, meselenin para meselesi olmadığını vurgulayarak, "Türkiye'de 12 milyona yakın çalışan işçi var. Kıdem tazminatları kaldırılırsa işçilerin iş güvenliği olmayacak" dedi
KAYSERİ- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, Kayseri 3. İşçi Kurultayı'na katıldı. Burada üyelerine seslenen Beko "Kıdem tazminatları kaldırılırsa işçilerin iş güvenliği olmayacak" dedi.

Sendika olarak kıdem tazminatının kaldırılmasına karşı olduklarını dile getiren Beko, şöyle devam etti:

"Bizim işimiz, ekmeğimiz, geleceğimiz ve umudumuz olan kıdem tazminatlarımız gündemde. Kıdem tazminatı denilince aklımıza iş güvenliği gelir. Yaklaşık 1 ay önce yapılan 10. çalışma kuruluna katıldığımızda hükümetin bu konuyla ilgili farklı bir çalışma içerisinde olduğunu gördük. Yani orada kıdem tazminatlarımızın kaldırılmasını veya fona devredilmesini gündeme getirdiler. Burada fonlar tartışılmaya başlayınca biz 'kesinlikle işçilerin kıdem tazminatı bizim için kırmızı çizgidir, bunları kesinlikle tartıştırmayız' dedik. Taşeronlarda çalışan işçiler kıdem tazminatlarını alamadıkları için onlar adına kesinlikle bir yasa çıkarmamız gerekir. 1475 sayılı iş yasanın 14. maddesi açık ve net. Mevcut yasa aynen kalsın. Kıdem tazminatını alamayan işçiler için küçük bir düzenleme yaparak, taşeronda çalışan işçilerin kıdem tazminatı almasını isteriz. Türkiye'de 12 milyona yakın çalışan işçi var. Kıdem tazminatları kaldırılırsa işçilerin iş güvenliği olmayacak. Mesele para meselesi değil, iş güvencesi meselesi. İşçinin kıdem tazminat alacağı yoksa kesinlikle iş güvencesi olmaz."


"Taşeron işçi sayısı Türkiye'de 2,5 milyonu buldu"

Taşeron işçi sistemine son verilmesini gerektiğini dile getiren Beko, şunları kaydetti:

"Taşeron işçi sayısı Türkiye'de 2,5 milyonu buldu. Ben üzülüyorum. Ben bu toprakların insanıyım. Kamu Yönetimi Temel Kanunu çıkartıldı. Birçok kurum özelleştirildi. Bu özelleşen yerlerde taşeron işçi çalıştırılıyor. Bu taşeron işçisinin sendikası yok. İş güvencesi yok. İş kazalarında Avrupa'da birinci olduk. Bu güzel ülkeye yakışmıyor. İş güvenliği için işçinin sendikalı olması şart. Taşeron sisteminin Türkiye'de yasaklanması lazım. Taşeron sisteminin başladığı günden beri ülkede 11 bine yakın arkadaşımız işyerlerinde öldü. Biz bu işçilerin ölmesini istemiyoruz, yaşamasını istiyoruz."

İşsizlik fonundan işçilerin fazla yararlanamadığını savunana Beko, "İşsizlik fonunda şimdiye kadar 125 milyar birikmesi lazım. Bugün kasada 65 milyar var. Karayollarına, GAP'a ve diğer işletmelerine devletin bütçesinden para aktarılması gerekirken buradan para aktarılmış, Bunlar sizin paralarınız. Karayollarına 15 milyar aktarılmış. İşlerinden ayrılan veya atılanlara ise bugüne kadar 6 milyar lira verilmiş" diye konuştu.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 09.12.2013)

GÜNDEM