BASINDAN YAZILAR
Sahte Denetmeni İhbar Edin / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Sahte Denetmeni İhbar Edin / Sadettin Orhan

 Biliyorum, size de artık kabak tadı verdi ama bir kere daha vurgulamak istiyorum.

Hemen her ay farklı illerdeki işyerlerinden "Bize SGK müfettişi geldi, kitap satmak istedi" ya da "SGK denetmeni geldi ajanda vs. satmak istedi, almazsak ceza yazacağını söyledi" tarzı şikâyetler alıyoruz.

Oysa işverenler de iyi bilir, SGK'da ne müfettişlerin ne de denetmen arkadaşlarımızın bu taraklarda bezi olur. Bu tür ucuz numaralarla işyerinize gelen sahtekârları anında ihbar edin. Sakın kimlik falan sormaya kalkmayın, zaten sahte kimliklerle dolaşıyorlar. Mümkünse çay kahve ikramıyla oyalarken, polisin ulaşmasını sağlayın.

Aylıksız izin aylıklı izni takiben başlar

Soru: Sadettin Bey, ben bir kamu çalışanıyım ve 3.9.2012 tarihinde doğum yaptım. Doğumdan önce kullanmadığım süreler de dahil olmak üzere doğumdan sonra yasal iznimi kullandım. Bu iznin bitiminde de iki yıl ücretsiz izne ayrıldım. Acaba bu iki yıllık sürenin hesabı doğum tarihine göre mi yapılıyor yoksa ücretli iznimin bittiği tarihe göre mi? Sema B.

Cevap: Sema Hanım, konuyla ilgili geçtiğimiz yıl yayımlanan tebliğde de belirtildiği üzere, iki yıllık ücretsiz iznin başlangıç tarihi, ücretli izninizin bittiği tarihtir. Aynı izin hakkından kamu çalışanı babalar da yararlanabiliyor fakat onlar için iki yıllık izin tarihinin başlangıcı olarak doğum tarihi esas alınıyor.

Almanya'dan da aylık bağlanır

Soru: Sadettin Bey, babam Almanya'da işçiydi. 1999 yılında tazminatla işten çıkarıldı ve aldığı tazminatı Türkiye'de SSK'ya yatırarak emekli oldu. Almanya'da da 28 yıllık çalışması mevcut. Bugünlerde duyduğumuz kadarıyla babam Türkiye'den emekli olsa bile Almanya'daki emeklilik koşullarını sağlamak şartıyla oradan da emekli olabiliyormuş. Bu bilgi doğru mudur? Doğruysa ne yapmamız gerekiyor?Erengül A.

Cevap: Değerli okurum, duyduğunuz bilgi doğrudur. Babanız sanırım yurtdışı hizmet borçlanmasıyla Türkiye'den emekli olmuş. Eğer Türkiye'ye döndükten sonra Almanya'daki primlerini iade almadıysa, gerekli yaş koşulunu da sağlamak şartıyla emekli aylığı alabilir. Bunun için bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne gerekli belgelerle başvurmanız yeterli.

Cumartesi günü izne eklenmez

Soru: Sadettin Bey, işyerimizde yıllık izinler konusunda bir tartışma yaşanıyor. Biz çalışanlar, hafta tatilinin izin süresine eklenmesi gerektiğini savunuyoruz. İşyerimizde hafta içi beş gün mesai var, cumartesi ve pazar günleri ise hafta tatili yapıyoruz. Buna göre yıllık izin süremizin içinde kalan cumartesi ve pazar günlerinin izin süremize eklenmesi gerekmiyor mu? İşveren, sadece pazar gününü ekleyip, cumartesiyi izinden sayıyor. Sizce bu işin doğrusu nedir? Ergun M.

Cevap: Değerli okurum, İş Kanunu gereği işveren bir haftalık çalışma için bir gün hafta tatili yaptırmak zorundadır. Fakat birçok işyerinde, haftalık 45 saatlik çalışma süresi hafta içi beş güne dağıtılarak cumartesi günü boşa çıkartılır. Fakat bu durumda cumartesi günü hafta tatili olmayıp, boşa çıkarılmış çalışma günüdür. Dolayısıyla yıllık ücretli izinlerde izin süresine eklenmez, izin günü olarak kabul edilir. Yani işverenin uygulaması doğrudur.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 26.11.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM