BASINDAN YAZILAR
Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrencilikten Sayılmıyor / Ali Tezel - MuhasebeTR

Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrencilikten Sayılmıyor / Ali Tezel

Sosyal Güvenlik Kurumu, Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulamasında sadece ön lisans ve lisansa devam edenleri öğrenci sayıyor. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerini, öğrenci saymayıp kendilerinden Genel Sağlık Sigortası Primi istemektedir

25 yaşın altındayım ve Ağustos 2011 'den bu yana halen yüksek lisans öğrencisiyim. Haziran 2012'den itibaren yüksek lisans öğrenciliğim devam ediyor. Şu anda sorgulamalarda GSS kapsamında 1000 TL'den fazla borç gözüküyor. 2012 yılının ilk 5 ayındaki yüksek lisans öğrenciliğimi SGK'ya bildirmiştim ve 25 yaşın altında yüksek lisans öğrencisi olduğumdan dolayı herhangi bir prim ödemeyeceğimi düşünüyorum. Sormak istediğim sorgulamalarda görülen GSS prim borcunu sildirebilir miyim? Metin YURDDAŞKAL
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, ana-babalar çocuklarına öncelikle 18 yaşına kadar SGK üzerinden sağlık yardımı aldırabilirler. 18 yaşından sonra ise lise veya dengi okul öğrencisi iseler bu süre 20 yaşına, yüksek öğrenim görmesi halinde ise 25 yaşına kadar evli olmayan çocuklarına baktırabilirler.

TIP ÖĞRENCİLERİNE NE YAPACAKLAR?
25 yaşından sonra ise öğrenci de olsa baktıramazlar. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu (YÖK) ise ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinin hepsini yükseköğrenim öğrencisi saymaktadır ve tanımlamaktadır. Ancak, SGK ne hikmetse hangi yasaya veya mevzuata dayandığı belli olmayan bir şekilde sizleri öğrenci saymamaktadır. SGK'nın sizlere yaptığı uygulama tamamen yasadışıdır ve sadece sizlerden para almak içindir.
Tıp fakülteleri 6 yıllık eğitim verirler ve bunun 4 yılı lisans, son iki yılı da yüksek lisans eğitimidir. SGK yaptığı yasadışı uygulama gereğince tıp fakültesinde öğrenci olanları daha öğrenciliği devam ederken son 2 yıllarını SGK kapsamı dışına çıkarması gerekecektir ama ne hikmetse bu tür bir uygulamaya daha gitmedi.
SGK'nın yasadışı bir şekilde sizin gibi yüksek lisans ve doktora öğrencilerini, öğrenci saymayıp sizlere Genel Sağlık Sigortası primi çıkarmasını engellemenin tek yolu dava açmanızdır. SGK'yı dava ederek bu borçtan kurtulabilir hatta siz önderlik ederseniz tüm yüksek lisans ve doktora öğrencilerini de GSS prim borcundan kurtarabilirsiniz.

 

Doğum borçlanması ile hemen emekli olur

Ali Bey, ablam 15.03.1966 doğumlu. 01.05.1985 sigorta ilk başlangıç tarihli olup SSK'da 3390 günü var. 2005'ten sonra da 3 yıl 4 ay Bağ-Kur ödemesi var. Yani Bağ-Kur ödemesi 1200 gün. Sigortalı bulunduğu yıllarda ise 1 çocuk doğurdu, acaba doğum borçlanmasını öderse ne zaman emekli olur? Binnaz ALTUN
Ablanız var olan 3390 gün SSK ve 1200 gün Bağ-Kur ile SSK'dan var olan 4590 gün ile 58 yaşında emekli olmayı garantilemiş. Prim ödemeden beklerse 58 yaşında emekli olur. 720 günlük (bir çocuk) doğum borçlanması yaparak gün sayısını, 5000 güne tamamlarsa da ablanız SSK'dan hemen emekli olur. Ancak, şimdi birkaç gün SSK'lı işe girsin, sonra doğum borçlanması yapsın ve 5000 güne tamamlayacak kadar 410 gün (4100 liralık) borçlanması yaparsa hemen emekli olur.

(Kaynak: Haber Türk | 22.10.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM