BASINDAN YAZILAR
Hizmet Tespitinin Maliyeti 40 Bin Lira / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Hizmet Tespitinin Maliyeti 40 Bin Lira / Sadettin Orhan

 Soru: Sadettin Bey, 2003 yılından beri bir işyerinde çalıştığı halde sehven SGK kapsamına alınmayan bir yönetici...

... 2012 yılına kadar çalıştığını belgelerse ve primleri bir plan çerçevesinde işveren tarafından yatırılırsa, bu süreler hizmetten sayılır mı? Sadi Ö.

Cevap: Değerli okurum, 2003 yılından bugüne kadar olan hizmetlerinizin tescili için üç ayrı yöntem var.

-İşvereniniz tarafından söz konusu sürelere ilişkin prim belgeleri SGK'ya verilir ve SGK tarafından da kabul edilirse hizmet kazanabilirsiniz.

· Siz işvereni SGK'ya şikayet edebilirsiniz ve SGK tarafından yapılan incelemede çalıştığınız tespit edilirse yine hizmet kazanırsınız.

· Doğrudan iş mahkemesinde dava açabilir ve hizmetlerinizin tespitini isteyebilirsiniz. Mahkeme tarafından çalıştığınıza kanaat getirilirse, yargı kararıyla hizmet kazanmış olursunuz.

Hizmet tespitleri doğrultusunda SGK tarafından işverenlere idari para cezası uygulanır. Yani her üç yöntemde de işverene belli bir külfet yüklenir. Ancak işveren açısından en maliyetsiz yöntem birinci şıktaki yöntemdir. İkinci ve üçüncü şıklardaki yöntemlerle hizmetinizin tespit edilmesi halinde işverene her yıl için 40 bin lira civarında maliyet çıkarken, birinci yöntemde bu maliyet beşte bire kadar düşer. Dolayısıyla 2003 yılından bugüne kadar olan çalışmalarınıza ilişkin prim belgelerini işvereniniz kendiliğinden düzenler ve SGK'ya verirse, en az maliyetle sorunu çözmüş olursunuz.

Dört yıl doğum borçlanması yapabilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, eşim 1948 doğumlu.1978'de 6 aylık prim ödemesi var. Doğumları 1983 ve 1986 yıllarında olmak üzere iki çocuğumuz var. 1978'den bugüne kadar hiç çalışması yok. Bu bilgilere göre eşim doğum borçlanması yapabilir mi? Yapabilirse en az ne kadar ödeme yapmamız gerekir? Muammer B.

Cevap: Muammer Bey, eşiniz doğumlardan önce sigortalı olduğu için doğum borçlanması yapabilir. İki doğum için toplam dört yıl (1.440 gün) borçlanır ve bunun karşılığı olarak da en az 14 bin 446 lira ödersiniz. Toplamda prim gününü 3.600 güne tamamladığınızda da eşinize aylık bağlanır.

Prim ödemeniz lehinize olur ama...

Soru: Şu an 41 yaşındayım ve sizin EmekliMatik programınıza göre 51 yaşında emekli olacağım. Prim günümü doldurmama 10 ay 8 gün var. Primlerimi son iki yıldır brüt 4.650 liradan yatırıyorum. 11 ay daha sigorta primini yatırıp kesmek istiyorum.

Fazladan yatırmamın maaşa etkisi olacak mı? Yani yaşımı tamamlamak için kalan 9 yıl daha yatırsam maaşa etkisi olur mu? Prim ödemeyi kestiğim zaman şahsım, eşim ve çocuklarım sağlık hizmetlerinden yararlanabilmemiz için ne yapmamız gerekir? Yasin B.

Cevap: Yasin Bey, şu an ödediğiniz prim matrahı yüksek olduğu için ödemeye devam ettiğiniz sürece aylığınız da yükselir. Bu şekilde ödemeye devam etmeniz halinde her yıl için aylığınız 30-40 lira civarında artış gösterir. Fakat 9 yıl boyunca ödeyeceğiniz 160 bin liralık primi, emekli aylığı olarak geri almanız pek mümkün olmaz. Bu anlamda tercih sizin tabii. Prim ödemeyi kesmeniz halinde sosyal yardımlaşma vakfına gelir testi için başvurmanız gerekir. Yapılacak teste göre 40 lira ila 225 lira arasında sağlık primi ödeyerek sağlık yardımlarını almaya başlayabilirsiniz.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 01.09.2012)

GÜNDEM