BASINDAN YAZILAR
Vergi Kaydıyla Bağ-Kur Tescili / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Vergi Kaydıyla Bağ-Kur Tescili / Sadettin Orhan

 Soru: Sadettin Bey, ben 05.03.1964 doğumluyum. 01.01.1995'te tarım sigortasına başladım ve hiç ara vermeden devam etmekteyim.

Askerliğimi yatırdığım zaman 05.03.2014'te emekli oluyorum. Tarım sigortasına girmeden önce esnaflık yaptım ve beş ay kadar vergi kaydım vardı. Fakat Bağ-Kur'a giriş yapılmamıştı. Acaba şimdi dava açsam sigorta başlangıcım vergi kaydım sebebiyle geri çekilir mi? Celalettin Ö.

Cevap: Değerli okurum, sormuş olduğunuz soru esnaf okurlarımız tarafından en fazla sorulan sorudur. Vergi veya esnaf odası kaydı olan ama zamanında Bağ-Kur'a tescili yapılmayanokurlarımız, şimdi geriye dönük tescil yapılıp yapılamayacağını merak ederler. Bu konu iş mahkemelerinde de sıkça dava konusu olur.
Bir kere bu konuda herkes için geçerli bir kural veya yasa hükmü bulunmuyor. Dolayısıyla bazı durumlarda Yargıtay, 1982 yılından sonrası için sadece vergi kaydını esas alarak hizmet tespitine karar verebiliyor. Yine bazı durumlarda da oda kaydına göre hizmet tespiti kararı çıkabiliyor. Bu konuda karar verilirken;

- Tescilini istediğiniz tarih aralığı,
- Mahkemeye ibraz edeceğiniz deliller,
- Tescilini istediğiniz dönemdeki şahsi durumunuz,
- 2003 yılında yapılan düzenlemeyle, 4.10.2000 tarihinden önceki esnaflık dönemini borçlanma hakkından yararlanmak için Bağ-Kur'a başvurulup başvurulmadığı gibi hususlar dikkate alınır.

Buna göre istisnai bazı durumlarda tescil talebinin kabulüne, genellikle de reddine karar verilebilmektedir. Buna göre dava açıp açmamaya kendiniz karar vermelisiniz.

İkinci kardeşe de aylık bağlanır

Soru: Sadettin Bey, halamın eşi emekliydi. 2002 yılında halam ve eşi vefat etti. Şimdi eniştemin maaşını sara raporu olan oğlu alıyor. Yalnız o zaman evli olan halamın kızı şimdi boşandı ve babasının emekli maaşından pay almak istiyor. Acaba kendisine aylık bağlanır mı? Böyle bir hakkı varsa nereye başvuru yapması gerekiyor? Kız kardeşe aylık bağlanınca hasta olan erkek kardeşin yetim aylığında azalma olur mu? Esra A.

Cevap: Değerli okurum, halanızın kızı yeniden evlenmediği ve çalışmadığı sürece babasından yetim aylığı alabilir. Bunun için en yakın SGK müdürlüğüne başvurması yeterli. Kendisine aylık bağlanınca erkek kardeşinin aylığında azalma olmaz. İkisi de %25 oranında aylık alırlar.

Devlet memuru ikramiye almaya devam edecek

Soru: Sadettin Bey, ben 1998 yılında devlet memuriyetinden emekli oldum. Toplamda o günkü parayla bana net ikramiye olarak 2900 TL ödendi. Bugünlerde devlet memurları için kıdem tazminatı ödeneceği konuşuluyor. Geriye yönelik olarak benim de bir alacağım doğar mı? Seval T.

Cevap: Seval Hanım, şu an konuşulmakta olan kıdem tazminatı fonu, devlet memurları için değil işçiler için düşünülüyor. Devlet memurları önceden olduğu gibi yine ikramiye almaya devam edecekler. Siz de zaten emekli ikramiyenizi almışsınız.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 22.08.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM