BASINDAN YAZILAR
Taksidini Aksatan 1 Milyon Mükellefe Kolaylık Yürürlükte - MuhasebeTR

Taksidini Aksatan 1 Milyon Mükellefe Kolaylık Yürürlükte

 Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı affı olarak nitelendirilen vergi ve prim alacaklarına ödeme kolaylığı getiren 6111 sayılı yasadan yararlanma haklarını kaybedenlere, ikinci şans veren düzenleme, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı affı olarak nitelendirilen vergi ve prim alacaklarına ödeme kolaylığı getiren 6111 sayılı yasadan yararlanma haklarını kaybedenlere, ikinci şans veren düzenleme, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre, geciktirdikleri vergi ve prim borçlarını 4 ay içinde ödeyenler, aftan yararlanmaya devam edecek. Düzenleme ile politik riskli bölge olarak nitelendirilen Suriye gibi ülkelerle iş yapan firmalara da ‘ödeme’ kolaylığı getirildi. Düzenleme, 100 bini prim borçlusu olmak üzere yaklaşık 1 milyon mükellefi ilgilendiriyor. Söz konusu kişilerin ise gecikmiş yaklaşık 5 milyar liralık borcu bulunuyor.

Yeni teşvikte istihdam adımı tamam

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile ayrıca yeni teşvik paketi kapsamındaki istihdam teşviki geldi. Buna 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin brüt tutarına karşılık gelen kısmı üzerinden hesaplanan gelir vergisi, yatırımın kısmen veya tamamen işletilmesine başlanılan tarihten itibaren 10 yıl süreyle verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden silinecek. Söz konusu değişiklik ile el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, keçecilik gibi geleneksel meslekler de vergiden muaf tutuldu.

(Kaynak: Star Gazetesi | 18.06.2012)

GÜNDEM