BASINDAN YAZILAR
Artık rakibimiz çok büyüme % 8-9'un altına düşmemeli - MuhasebeTR

Artık rakibimiz çok büyüme % 8-9'un altına düşmemeli

Ferit Şahenk

Davos'ta bulunan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Türkiye'nin rekabette geri kalmaması için büyüme hızını yüzde 8-9'un altına düşürmemesi gerektiğini dile getirdi.

Dünya Ekonomik Forumu'nun Davos'taki zirvesine katılan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Türkiye'nin gelişen nüfusunun daha fazla refaha kavuşması için büyüme hızının yüksek tutulması gerektiğini belirterek, "Globalleşen dünyada rakiplerimiz çok. Rekabet gücümüzü artırmak için büyüme hızımızın 2008'den sonra yüzde 8-9'ların altına düşmemesi gerekir" dedi. Şahenk, Türkiye'nin devlet yapısıyla, demokratik yapısıyla, nüfusunun içindeki güzel renklilikleriyle dünyada ilgiyi çektiği kadar sermayeyi de çektiğini belirterek, "Dış yatırıma açık olmamız gerekir. Sosyal refahın, kişilerin evine götüreceği ekmek parasının çoğalabilmesi için yatırım şart. Bunları da borçla yaparsanız bu yapı sağlam olmuyor. Bu arada Türk sermayesi bölgesel biçimde büyüyor. Bu da Türkiye'nin önemini hızla artırıyor" dedi.

'TÜRKİYE ÖNEMİNİ KORUYOR'
Türkiye'nin bölgesindeki önemini koruduğunu belirten Şahenk, "Türkiye dünya barışı ve ekonomisi açısından önemli bir yerde. Bizim kendimize güvenmemiz lazım. Dünyada her zaman problemler oluyor. Maalesef oturduğumuz mahallemiz Ortadoğu, pek barış içinde yaşayan bir yer de olmamıştır" diye konuştu. Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şahenk, yapısal reformların devam etmesinin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: "İstikrar ve devamlılık çok önemli. Türkiye ekonomi alanında çok güzel bir yola girmiştir. Şu anda 2007 Türkiye için önünde bir cumhurbaşkanlığı ve bir genel seçimlerin olduğu bir dönem. Bence bunları aşacağız, Türkiye bunları doğru şekilde geçecektir.

(Kaynak: Sabah Gazetesi | 26.01.2007)

GÜNDEM