SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Transfer fiyatlandırması yoluyla yapılan örtülü kazanç dağıtımları KDV’ye tabi tutulmalımıdır?

Transfer fiyatlandırması yoluyla yapılan örtülü kazanç dağıtımları KDV’ye tabi tutulmalımıdır?

 

Soru:

 

Transfer fiyatlandırması yoluyla yapılan örtülü kazanç dağıtımları KDV’ye tabi tutulmalımıdır?


Cevap:
Vergi kanunlarında transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımının KDV’ye tabi tutulup tutulmayacağı net değildir. Kişisel kanaatimce bu durum KDV’ye tabi tutulmamalıdır. Çünkü, transfer fiyatlandırması yoluyla dağıtılan örtülü kazanç kanunen kabul edilmeyen giderdir. Vergi kanunlarımızda da kanunen kabul edilmeyen giderlere istinaden KDV hesaplanmaz. KDV madde 30/d’ye göre, Gelir veya Kurumlar Vergisi kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen KDV’nin indirimi mümkün değildir.


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi - Denetçi
korayates@muhasebetr.com
www.MuhasebeTR.com

(06.02.2009)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM