SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Arsa karşılığı kat teslimatı yapmaktayız. Kat teslimatı (bağımsız bölümlerin teslimatı) yapıldığında vergiyi doğuran olay ne zaman gerçekleşir?

Arsa karşılığı kat teslimatı yapmaktayız. Kat teslimatı (bağımsız bölümlerin teslimatı) yapıldığında vergiyi doğuran olay ne zaman gerçekleşir?

 

Soru:

 

Arsa karşılığı kat teslimatı yapmaktayız. Kat teslimatı (bağımsız bölümlerin teslimatı) yapıldığında vergiyi doğuran olay ne zaman gerçekleşir?


Cevap:
KDVK’nun 10. maddesine göre inşaatı yapan açısındfan vergiyi doğuran olay, bağımsız bölümlerin arsa sahibine teslimidir. Bağımsız bölümün teslimi, genel olarak iskan ruhsatının alındığı tarihe bağlanır. Ancak, daha önce bağımsız bölümler üzerinde ekonomik tasarruflar sağlanmışsa, yani kullanıma terk edilmişse vergiyi doğuran olay olarak bu tarihin alınması gerekir.

Başka bir deyişle, müteahhit firma tarafından kat karşılığı yapılan inşaatın bitiminde arsa sahibine düşen daireler için, tapuya tescil edildiği tarihte veya tapuya tescilinden önce kullanıma tahsis edilmesi durumunda kullanıma tahsis edildiği tarihten itibaren arsa sahibine yedi gün içinde maliyet bedeli üzerinden fatura düzenlenmesi gerekmektedir.



Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi - Denetçi
korayates@muhasebetr.com
www.MuhasebeTR.com

(05.02.2009)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM