SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
İşletmede kullanılacak ancak başkası adına kayıtlı elektrik Ve telefon faturalarının indirim konusu yapılıp yapılamayacağı

İşletmede kullanılacak ancak başkası adına kayıtlı elektrik Ve telefon faturalarının indirim konusu yapılıp yapılamayacağı

Soru: İşletmede kullanılan ancak başkası adına kayıtlı olan elektrik, su doğalgaz vb. faturalar gider yazılabilir mi?
 
Cevap: 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun “İndirilecek Giderler”başlıklı 40 ıncı maddesinde; Safi kazancın tespit edilmesi için, aşağıdaki giderlerin indirilmesi kabul edilir:

1-Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler; (İhracat, yurt dışında inşaat, onarma, montaj ve taşımacılık faaliyetlerinde bulunan mükellefler, bu bentte yazılı giderlere ilaveten bu faaliyetlerden döviz olarak elde ettikleri hâsılatın binde beşini aşmamak şartıyla yurt dışındaki bu işlerle ilgili giderlerine karşılık olmak üzere götürü olarak hesapladıkları giderleri de indirebilirler.)

..............” hükmü yer almaktadır.

Bu hükümlere göre; bir şirketin faaliyeti ile ilgili olarak ödediği telefon, su ve elektrik bedellerine ait faturaların başka şahıslar adına kayıtlı olmakla beraber bunları vergilendirme döneminde kullandığını ilgili kurumlardan alınacak belgelerle tevsiki (kesin delillerle ispatı) halinde, Gelir Vergisi Kanunu’nun 40/1 maddesi çerçevesinde safi kazancınızın tespitinde ödemenin gerçekleştiği yılda hasılattan gider olarak indirilmesi mümkün bulunmaktadır.
 

Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

(27.12.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM