SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Kira gelirimden dolayı gayrimenkul sermaye iradı için beyanname veriyorum. Ödediğim Bağ-Kur primlerini gider olarak vergi matrahımdan indirebilir miyim?

Kira gelirimden dolayı gayrimenkul sermaye iradı için beyanname veriyorum. Ödediğim Bağ-Kur primlerini gider olarak vergi matrahımdan indirebilir miyim?

 

Soru:
Kira gelirimden dolayı gayrimenkul sermaye iradı için beyanname veriyorum. Ödediğim Bağ-Kur primlerini gider olarak vergi matrahımdan indirebilir miyim?

Cevap:Gayrimenkul sermaye iradı sahibinin ödediği Bağ-Kur primlerinin beyannamede indirilmesine ilişkin; GVK’nun 74. maddesinde, gayrimenkul sermaye sermaye iratlarında safi iradın bulunmasında Bağ-Kur primlerinin hayrisafi hasılattan indirilecek giderler arasında sayılmadığı gösterilmiştir. Ancak, gerek GVK’nun 89/1 gerekse 1479 sayılı Kanunun 49. maddesi hükmü Bağ-Kur primlerinin kazançtan indirilmesine imkan sağlamıştır.

Vergi tekniği yönünden Bağ-Kur primlerinin beyanname üzerinden indirilmesi gerekir.

Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi
Bilim Uzmanı
Denetçi
korayates78@yahoo.com
www.MuhasebeTR.com

 

(12.01.2009)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM