SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Basit usulde belge düzeni

Basit usulde belge düzeni

Soru: Basit usul mükellefiyette belge düzeni hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Cevap: 215 sıra nolu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin belgelerin temini başlıklı 17. paragrafında “Basit usule tabi mükellefler, kullanacakları belgeleri ve zarfları bağlı oldukları oda veya birliklerden temin edeceklerdir.” hükmü yer almaktadır.

Söz konusu, 215 seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda meslek odalarına kayıtlı bulunan basit usul mükelleflerinin belge temini yalnızca bağlı bulundukları meslek odalarınca yerine getirilecektir. Gelirlerini Odalardan aldıkları belgelerle belgelendirmek zorunda olan basit usul mükelleflerinin vergi ödevlerini yerine getirmesi kanuni zorunluluktur. Belge düzenine uymayan bir mükellefin cezai müeyyide ile karşı karşıya gelmesi kaçınılmazdır.

Bu nedenle; mükelleflerin mağdur olmamaları için kayıtlı bulundukları meslek odaları üyelerinin belgelerini eksiksiz zamanında temin etmekle yükümlüdür.

Meslek odaları üyelerinin vergisel ödevlerinin gereği olan belgeleri (Fatura, Perakende satış fişi) kayıt, aidat borçları gibi nedenler ileri sürerek vermemesi söz konusu olmayıp, odaların mükelleflerine istediği zamanda istediği belgeleri bedeli karşılığında vermek zorundadır.


Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

(06.10.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM