SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Yurt dışından alınan döviz kredilerinin grup şirketlerine yansıtılmasında KDV

Yurt dışından alınan döviz kredilerinin grup şirketlerine yansıtılmasında KDV

Soru: Ana şirketin yurt dışından aldığı krediyi diğer grup şirketlerine yansıtması halinde KDV uygulaması.

Cevap: Holding şirketlerinin bazılarında yurt dışından alınan döviz cinsinden olan kredileri holdinge bağlı diğer şirketlere yansıtılabilmektedir. Böyle bir durumda yansıtılan kredi tutarı için KDV li fatura düzenlenecek midir şeklindeki sorulara sıkça rastlamaktayız. Konu aşağıda kanun maddeleri çerçevesinde ele alınmıştır.

Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 1/1. Maddesi ile ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti kapsamındaki teslim ve hizmetler katma değer vergisinin konusuna alınmıştır. Buna göre, holding şirketinin masraf aktarımı işlemi, finans hizmeti olarak katma değer vergisinin konusuna girmektedir.

Ancak Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17/4-e maddesinde banka ve sigorta muameleleri vergisi kapsamına giren işlemler ile sigorta acente ve prodüktörlerin sigorta muamelelerine ilişkin işlemleri katma değer vergisinden istisna edilmiştir.

Buna göre, holding şirketin yurt içi ve yurt dışındaki banka ve finans kuruluşlarından sağladığı krediler nedeniyle ödediği faiz, komisyon ve bunlara ilişkin kur farkları katma değer vergisinden müstesnadır. Holding şirketin katma değer vergisinden müstesna olarak sağladığı kredi tutarını, herhangi bir fark ilave etmeksizin grup şirketlerine yansıtması işlemi de katma değer vergisinden istisna olacaktır.


Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

(05.10.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM