SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Serbest bölgeden Türkiye’ye satılan araçta KDV Uygulaması

Serbest bölgeden Türkiye’ye satılan araçta KDV Uygulaması

Soru: Serbest bölgeden Türkiye’ye satılan araçta KDV uygulanacak mıdır?

Cevap: 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun, 11/1. maddesi ile ihracat teslimleri katma değer vergisinden istisna tutulmuş, 39 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin III. Bölümünde de Serbest Bölgelere yapılan teslim ve hizmetlerin genel usul ve esaslar çerçevesinde gerçekleştirilmesi halinde ihracat teslimi olarak değerlendirileceği açıklanmıştır.

Katma Değer Vergisi Kanununun 21. maddesinde ithalatta katma değer vergisinin matrahını oluşturan unsurlar sayılmış, aynı Kanunun 49. maddesinde ise Gümrük Kanunu ile diğer kanunlar gereğince gümrük vergisi teminata bağlanarak işlem gören her türlü madde ve kıymetlere ait katma değer vergisinin de aynı usule tabi tutulacağı belirtilmiştir.

İthalatta katma değer vergisinin matrahı da Kanunun 21. maddesinde belirtilen unsurlardan teşekkül etmektedir.

Buna göre, serbest bölgelerde faaliyet gösteren firmalara yapılan teslimler, serbest bölgelerin gümrük hattı dışı olduğu ve bu teslimler için Dış Ticaret Rejimi hükümleri uygulandığından, bu teslimlerin genel usul ve esaslar çerçevesinde gerçekleştirilmesi halinde, söz konusu teslimler Kanunun 11/1. maddesi gereğince ihracat istisnası kapsamında değerlendirilecektir.

Serbest bölgeye ihraç edilen bu malların bölgedeki satıcılar tarafından tekrar Türkiye’deki bir firmaya satışı ise ithalat kapsamında Kanunun 1/2. Maddesine göre katma değer vergisine tabi olup, ithal işlemi nedeniyle ödenmesi gereken verginin ithalatı gerçekleştirenler tarafından beyanı ve ödenmesi gerekmektedir.

Serbest bölgede faaliyette bulunan şirket adına kayıtlı ticari bir aracın Türkiye’ye satışının genel oranda (% 18) katma değer vergisine tabi olması gerekmekte olup, söz konusu verginin ithalatı gerçekleştirenler tarafından beyan edilerek ödenmesi gerekmektedir.


Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

(22.09.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM