SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Holding olarak faaliyet göstermekteyiz. İştiraklerimize arasıra yurtdışından ve bazende yurtiçinden temin ettiğimiz kredileri kullandırtmaktayız. Söz konusu durumu vergi kanunları açısından nasıl değerlendirirsiniz?

Holding olarak faaliyet göstermekteyiz. İştiraklerimize arasıra yurtdışından ve bazende yurtiçinden temin ettiğimiz kredileri kullandırtmaktayız. Söz konusu durumu vergi kanunları açısından nasıl değerlendirirsiniz?

 

Soru:
Holding olarak faaliyet göstermekteyiz. İştiraklerimize arasıra yurtdışından ve bazende yurtiçinden temin ettiğimiz kredileri kullandırtmaktayız. Söz konusu durumu vergi kanunları açısından nasıl değerlendirirsiniz?

Cevap:Holding şirketlerinin kendi ortaklarına veya iştiraklerine dışarıdan sağladıkları bir takım kredileri kullandırmaları bir hizmettir. Dolayısıyla bu işlemin KDY’ye tabi olması gerekmektedir. Zira, holding şirketi bu işlemden bir komisyon alıyorsa kredi verme işlemi bir finansman hizmeti olduğundan KDV kanununun 1/1. maddesi hükmü uyarınca vergiye tabi tutulmalıdır.

Ancak, bazı holding şirketleri bu işlemden bir komisyon almamaktadır. Dışarıdan sağladıkları krediyi olduğu gibi iştiraklerine virmanlamaktadırlar. Böyle bir durumda, holding şirketinin lehine aldığı herhangi bir bedel olmadığından dolayı bu işlem KDV ye tabi olmayacaktır.


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi
Bilim Uzmanı
Denetçi
korayates78@yahoo.com
www.MuhasebeTR.com

 

(07.01.2009)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM