SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Malın tesliminden sonra fatura kesilmesi

Malın tesliminden sonra fatura kesilmesi

Soru: Malın tesliminden birkaç gün sonra fatura kesilebilir mi?

Cevap: Konuyu uygulamalı bir örnek yardımıyla açıklamak yerinde olacaktır.

Uygulama : 28 Mart 2011 tarihinde mal teslimi yapılmıştır. Ancak mal teslimine ilişkin fatura 03 Nisan 2011 tarihinde düzenlenmiştir.

 VUK’nun 219.maddesine göre bu muamele 07 Nisan 2011 tarihine (onuncu gün) kadar muhasebe kayıtlarına intikal edilebilecektir. Böyle bir işlem usul bakımından bir sorun teşkil etmeyecektir.

 Ancak bu işlemin, Nisan ayında kayıt altına alınması KDV açısından işlemi yapan itibariyle indirilecek verginin düşük olması şartıyla vergisel kayıba neden olacaktır.

 Bu nedenle 28 Mart 2011 tarihinde yapılan mal teslimine ait fatura, VUK’nda belirlenen 7 günlük süre zarfında Nisan ayında (04 Nisan’a kadar) düzenlenmiş ve bu ayda muhasebe kaydı yapılmış olsa dahi işleme ait vergi, KDVK’nun 10/a maddesi kapsamında Mart dönemine ait “Toplam Teslim ve Hizmet bedeline” dahil edilmesi ve Mart 2011 dönemine ilişkin olarak I no’lu KDV beyannamesi ile beyan edilmesi gerekir.

 

 


Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

 

 

(27.01.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM