SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
İnşaat İşlerinde Vinç Kiralama İşlemlerinin Vergisel Boyutu

İnşaat İşlerinde Vinç Kiralama İşlemlerinin Vergisel Boyutu

 

Soru:

 

İnşaat İşlerinde Vinç Kiralama İşlemlerinin Vergisel Boyutu


Cevap:
İnşaat şirketlerinin gözden kaçırdıkları konulardan biri de kiralamış oldukları vinç için düzenlenen faturaların tevkifatlı olup olmaması hususudur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, alt taşeronlardan alınan hizmetlerde, hem mal hem iş gücü satın alınıyorsa, örneğin vinç çalışması için hem vinç hem de vinçi kullanacak operatör satın alınmışsa, temin edilen operatörün sevk ve idaresi hizmeti satın alan firmada olacağından, işgücü temin hizmeti kapsamında değerlendirilecek ve toplam bedel üzerinden hesaplanacak KDV, %90 oranında tevkifata tabi tutulacaktır. Ancak bu hizmetle ilgili olarak iş makinesi operatörü teminine ilişkin bedelin, toplam hizmet bedelinden ayrıştırılabilmesi ve faturada da ayrıca gösterilmesi kaydıyla yalnızca iş makinesi operatörü teminine ilişkin olarak ödenen bedele isabet eden KDV tutarı üzerinden tevkifat yapılabilecektir.
23.06.2010 tarihli 59 No’lu KDV Sirkülerinde konu aşağıdaki örnekle açıklanmıştır.
Uygulama: inşaat firması, yapmakta olduğu inşaat işinde çalıştırılmak üzere iş makinesine ihtiyaç duymuş, (O) şirketinden operatörü ile birlikte iş makinesi kiralamıştır.
Bu işlemde, (O) firması tarafından operatörüyle birlikte verilen iş makinesi kiralama hizmeti, temin edilen operatörün sevk ve idaresi (F) de olacağından, işgücü temin hizmeti kapsamında değerlendirilecek ve toplam bedel üzerinden hesaplanacak KDV, (F) tarafından %90 oranında tevkifata tabi tutulacaktır.
Ancak bu hizmetle ilgili olarak iş makinesi operatörü teminine ilişkin bedelin, toplam hizmet bedelinden ayrıştırılabilmesi ve faturada da ayrıca gösterilmesi kaydıyla yalnızca iş makinesi operatörü teminine ilişkin olarak ödenen bedele isabet eden KDV tutarı üzerinden tevkifat yapılabilecektir.Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com
www.MuhasebeTR.com

(06.01.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM