SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Haciz işlemi sonucu el konulan aracın satışında uygulanacak KDV oranı nedir?

Haciz işlemi sonucu el konulan aracın satışında uygulanacak KDV oranı nedir?

 

Soru:

 

Haciz işlemi sonucu el konulan aracın satışında uygulanacak KDV oranı nedir?


Cevap:
Haczedilerek el konulan taşınmazların satışında uygulanacak KDV daima önem teşkil etmiş ve özellikle alıcı tarafından bu konu devamlı sorgulanmıştır. Öyle ki haczedilerek satılan mallarda KDV hesaplanmaması gerekir diyen alıcıların sayısı hiç de az değildir. Konuyu KDV Kanunu açısından ele alıp değerlendirmemiz gerekir.

3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun ‘ Verginin Konusunu Teşkil Eden İşlemler ‘ başlıklı  1.maddesinin 3. fıkrasının (d) bendinde ‘Müzayede mahallerinde ve gümrük depolarında yapılan satışlar ‘ hükmüne yer verilmiştir.

Aynı Kanunun, ‘ İstisnaların Sınırı ‘ başlıklı 19.maddesinin 1. fıkrasında ‘ Diğer kanunlardaki vergi muaflık ve istisna hükümleri bu vergi bakımından geçersizdir. Katma değer vergisine ilişkin istisna ve muafiyetler ancak bu Kanuna hüküm eklenmek veya bu kanunda değişiklik yapılmak süretiyle düzenlenir. ‘ hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yazılanlardan kolayca anlaşılacağı üzere, verginin  konusuna giren bu satış işlemi ile ilgili olarak Katma Değer Vergisi  Kanunu'nda herhangi bir istisna hükmüne de yer verilmediğinden dolayı, belirtilen taşıt için %1 oranında katma değer vergisi hesaplanması, gerekmektedir.


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi
korayates@muhasebetr.com
www.MuhasebeTR.com

(09.12.2010)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM