SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Bakır alimünyum ve çinko teslimlerinde KDV tevkifatı uygulaması

Bakır alimünyum ve çinko teslimlerinde KDV tevkifatı uygulaması

 

Soru:

 

Bakır alimünyum ve çinko teslimlerinde KDV tevkifatı uygulaması


Cevap:
95 Seri No'lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'nin  (7) numaralı bölümünde hurda metallerden elde edilenler dışındaki bakır, alüminyum ve çinko külçelerinin tesliminde tevkifat uygulanacağı açıklanmıştır.
Şunu önemle belirtmek isterim ki, bakır, alüminyum ve çinko ürünlerindeki tevkifat uygulamasında hurdadan elde edilme sadece külçe teslimleri açısından önem taşımaktadır. Dolayısıyla bakır, alimünyum ve çinko kullanılarak elde edilen ürünlerin tesliminde bu metallerin hurdadan elde edilmiş külçeden imal edilip edilmediklerinin tevkifat uygulamasına etkisi bulunmamaktadır.
Bakır, alimünyum ve çinko külçe mamüllerindeki tevkifat uygulamasının kapsamı ile ilgili olarak 97 Seri No'lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'nin (1.2) numaralı bölümünde; 95 Seri No'lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'nin (7) numaralı bölümünde belirtilen bakır, alimünyum ve çinko külçeleri ile kapsamı 96 Seri No'lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'nin (5.3) numaralı bölümü ve bu tebliğ ile belirlenen bakır, alimünyum ve çinko ürünlerinin teslimlerinin tevkifata tabi olduğu açıklaması yer almaktadır.
Konu ile ilgili olarak 30.06.2007 tarih ve 26568 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 105 Seri No'lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'nin (D) bölümünde de alimünyum levha ve profil teslimlerindeki tevkifat uygulaması açıklanmıştır' şeklinde ifade edilmiştir.
Buna göre, imal edilip doğrudan kullanılabilen yedek parça  ve 96 Seri No'lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'nin (5.3) bölümü ile 97 Seri No'lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'nin (1). bölümünde sayılmayan alüminyum ve çinkodan mamül nihai ürünlerin teslimi tevkifata tabi olmayacaktır.
Ancak; bakır, alüminyum ve çinko kullanılarak elde edilen ürünlerin tesliminde bu metallerin hurdadan elde edilmiş külçeden imal edilip edilmediğine bakılmaksızın tevkifat uygulanacaktır.


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi
korayates@muhasebetr.com
www.MuhasebeTR.com

(01.12.2010)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com


>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.

GÜNDEM