RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2016 | Asgari Geçim İndirimi 2016 | Vergi Affı | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM Ekrem Öncü
Yurt Dışından Para Getirmek İsteyenler Dikkat
(02.12.2016)

E-bültenimize kayıt olun, yeni yazılar e-posta adresinize gelsin!..   

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2016
Asgari Geçim İndirimi 2016
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Doğum Yardımı
Pratik Bilgiler
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2016
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  3 Çocukluya Yılda 2.919 Lira!

  Engelilerin Erişebilirlik Sorunu 2018 Yılına Kadar Çözülür Mü Uzar Mı?

  Yurt Dışından Para Getirmek İsteyenler Dikkat

  Kısmi Süreli Çalışma Hakkını Çalışan Kadın Nasıl Kullanacak?

  3600 Günle Emekli Olan Okurum Hesaplamamla Aynı Emekli Aylığı Bağlandı/Kısmi Süreli Çalışanlara Gelen GSS Kolaylığı

  Bilanço Hesabı Mükellef İken Şirketi Kapatıp Yeniden Açılması Durumunda İşletme Hesabı Defter Tutulur Mu ?

  Ödenmeyen SGK Primleri İle İlgili Vergi Dairesi Tarhiyat Yaparak Ceza Kesebilir

  Bağ-Kur Kapsamında Çalışanlara 5 Puanlık Prim İndirimi,Doğum Yapan Kadınlara Kısmi Süreli Çalışma Hakkı Getirildi

  Serbest Meslek Faaliyeti İle İştigal Eden Şahıs Şirketleri Yenileme Fonu Ayırabilir Mi?

  Acele Eden Kaybeder: Önce İmza, Sonra Tazminat!

  İhracatta Götürü Gider ve İçtihat Farklılıkları

  Annelerde Refakat İzni Kullanacak

  KDV’deki Oran Değişiklikleri ve İstisna

  İnternetteki Sosyal Paylaşım Siteleri Üzerinden Reklam Paylaşımlarına Göre Kişilere Yapılan Ödemelerin Vergilendirilmesi


SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Teminat mektubuna istinaden bankaya ödediğimiz komisyonu yansıtmamız halinde KDV hesaplanacak mıdır?
Teminat mektubuna istinaden bankaya ödediğimiz komisyonu yansıtmamız halinde KDV hesaplanacak mıdır?

- 01.11.2010 -

Soru:
Teminat mektubuna istinaden bankaya ödediğimiz komisyonu yansıtmamız halinde KDV hesaplanacak mıdır?

Cevap:
KDV ile ilgili belki de tarafıma en çok sorulan sorulardan biri de teminat mektubu yansıtma faturalarında KDV nin hesaplanıp hesaplanmayacağıdır. Oysa konu gayet açıktır. Konunun tek zaafı vergi kanunlarında herhangi bir şekilde düzenlenmemiş olması bir başka deyişle teminat mektubu konusuna kanunlarda değinilmemiş olmasıdır. Konuyu KDV kanunu kapsamında eler alıp değerlendirecek olursak;

3065 sayılı Katma Deger Vergi Kanunu’nun “Verginin Konusunu Teşkil Eden
islemler” baslıklı 1. maddesinde;

“ Türkiye’de yapılan aşağıdaki işlemler katma değer vergisine tabidir:
1-Ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve
hizmetler
...” hükmü yer almaktadır.

Aynı kanunun “Sosyal ve Askerî Amaçlı istisnalarla Diğer istisnalar” baslıklı 17/4-
e maddesinde;

“Banka ve sigorta muameleleri vergisi kapsamına giren işlemler ve  sigorta aracılarının sigorta
şirketlerine yaptığı sigorta muamelelerine ilişkin işlemleri ile Kurumlar Vergisi Kanununun 7
nci maddesinin (24) numaralı bendinde belirtilen kurumların kredi teminatı sağlama
işlemleri,” hükmüne yer verilerek banka ve sigorta muameleleri kapsamına giren işlemlerin
katma değer vergisinden müstesna olduğu hüküm altına alınmıştır.

Ayrıca, 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu’nun “Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi” baslıklı 28. maddesinde;

“Banka ve sigorta şirketlerinin 10/6/1985 tarihli ve 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanununa göre yaptıkları işlemler hariç olmak üzere, her ne şekilde olursa olsun yapmış oldukları bütün muameleler dolayısıyla kendi lehlerine her ne nam ile olursa olsun nakden veya hesaben aldıkları paralar Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’ne tabidir.

…” hükmü çerçevesinde bankalara teminat mektubu alımı karşılığı ödenen bedeller
Banka ve Sigorta Muameleleri vergisine tabidir.

Tüm bunları hep birlikte değerlendirecek olursak, bankalara teminat mektubu alımı karşılığı ödenen komisyon bedellerinin, herhangi bir fark ilave edilmeden aynı tutarlarla karşı şirkete yansıtılması (fatura edilmesi) işlemi katma değer vergisinden müstesnadır.


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi
korayates@muhasebetr.com
www.MuhasebeTR.com

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)







MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN