SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Şirket Ortağımızdan Arsa ve Bina Alacağız. Bunun İçin Özel Şartlar Var mıdır?

Şirket Ortağımızdan Arsa ve Bina Alacağız. Bunun İçin Özel Şartlar Var mıdır?

 

Soru:

 

Şirket Ortağımızdan Arsa ve Bina Alacağız. Bunun İçin Özel Şartlar Var mıdır?


Cevap:
Şirketlerin kendi ortaklarından gayrimenkul alımı sıkça karşılaştığımız olaylardan biridir. Zira bunun için yani şirketin ortağından gayrimenkul alması için bazı şartların gerçekleşmesi gerekir. Şirketler, kooperatifler, özel banka ve finans kurumları Türk Ticaret Kanunu ve diğer özel kanunlarına uymak koşulu ile ana sözleşme ile kurulan özel hukuk tüzel kişileridir. Bu tüzel kişilerin tapu işlerinde kural olarak ticaret sicilinden verilmiş yetki belgesi istenir.

Tapu sicil müdürlüğü yetki belgesi dışında başkaca bir belge aramak zorunda değildir (Tapu K.md.2). Ancak kamu bankaları için imza sirküleri aranması yeterlidir. Yetki belgesinin işlemin yapılacağı yıl içinde verilmiş olması aranır. Yetki belgesinde tek tek tüm tapu işlemlerinin sayılmış olması gerekmez. Tüzel kişinin “gayrimenkul tasarrufuna yetkili” olduğunun belirtilmiş olması yeterlidir.

Ticaret sicilinden alınan yetki belgeleri Ticaret Sicili Nizamnamesinin 104. maddesine göre kural olarak 1 yıl geçerlidir. Bu bir yıllık süre temsilcilerin belirlendiği genel kurul tarihinden itibaren yeni temsilcilerin belirleneceği genel kurul tarihine kadar geçecek 1 yıllık süredir. Yani, yetki belgesi ancak iki genel kurul arasında geçecek süre kadar geçerlidir. Yetki belgesinde genel kurul tarihinden söz edilmiş ise 1 yıllık sürenin başlangıcı bu belgede belirtilen tarih olarak nazara alınır.

Ayrıca, yetki belgesi alındıktan sonra şirket yönetim kurulunun alacağı bir kararla ortaklardan gayrimenkul alımı yapılabilir.


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi
korayates@muhasebetr.com
www.MuhasebeTR.com

(19.07.2010)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM