SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Firmamıza üniversitelerde çalışan profesörler arasıra gelip danışmanlık yapıyorlar. Düzenleyeceğimiz gider pusulasında KDV yi gösterip indirim konusu yapabilirmiyiz ?

Firmamıza üniversitelerde çalışan profesörler arasıra gelip danışmanlık yapıyorlar. Düzenleyeceğimiz gider pusulasında KDV yi gösterip indirim konusu yapabilirmiyiz ?

Soru:
Firmamıza üniversitelerde çalışan profesörler arasıra gelip  danışmanlık yapıyorlar. Düzenleyeceğimiz gider pusulasında KDV yi gösterip indirim konusu yapabilirmiyiz ?

Cevap:
Öncelikle, size danışmanlık hizmeti veren öğretim üyesinin bu işi devamlı bir şekilde yapıp yapmadığını belirlemek gerekir. Eğer, bu işi devamlı yapıyorsa söz konusu kişinin vergi mükellefiyeti tesis ettirmesi gerekir ki tarafınıza serbest meslek makbuzu tanzim etmesi icap eder. Ancak, bu işi arızi olarak yapıyorsa sizin gider pusulası düzenlemeniz ve yüzde 20 stopajını ise ödemeniz gerekecektir. KDV boyutuna gelince. Bazı denetim firmaları, gider pusulasında KDV yi hiç hesaplatmamaktadırlar. Bilindiği üzere arızi kazançlarda KDV hesaplanıp indirim konusu yapılmıyor. (1 nolu KDV Tebliği gereğince) Zira, kanımızca düzenlenen gider pusulasında KDV nin hesaplanıp 1 nolu beyanname ile indirim konusu yapılması ve 2 nolu KDV Beyannamesi ile de sorumlu sıfatıyla ödenmesi en doğru seçim olacaktır.


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi
Bilim Uzmanı
Denetçi
korayates78@yahoo.com
www.MuhasebeTR.com

(21.10.2008)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM