SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Bağış ve yardımların vergisel ve muhasebesel boyutu hakkında bilgi verir misiniz?

Bağış ve yardımların vergisel ve muhasebesel boyutu hakkında bilgi verir misiniz?

Soru:
Bağış ve yardımların vergisel ve muhasebesel boyutu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap:
İşletmeler tarafından KVK madde 10 çerçevesinde yapılan bağış ve yardımlar ilk yapıldıkları dönemde kayıtlara gider olarak alınmalı ve geçici vergi dönemlerinde Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olarak matraha eklenmeli. Zira, yapılan bağış ve yardımlar, KVK Md. 10’da belirtilen kurum ve kuruluşlara yapıldığı tevsik edildiği müddetçe aynı beyannamede bu sefer Kazancın Bulunması Halinde İndirilecek İstisna ve İndirimler kısmında vergi matrahından tenzil edilmeli.

Bağış ve yardımların yapıldıkları dönemde yapılması gereken muhasebe kaydı aşağıdaki gibi olmalıdır.

------------------------------------/-----------------------------------
689    XXX (KKEG)

                                         100/102      XXX
------------------------------------------------------------------------


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi - Denetçi
korayates@muhasebetr.com
www.MuhasebeTR.com

(01.06.2009)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM