SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
İhracatta Binde 5 Götürü Giderin Hesaplanması Ve Muhasebe Kaydı

İhracatta Binde 5 Götürü Giderin Hesaplanması Ve Muhasebe Kaydı

 Soru: İhracatta binde 5 götürü gider nasıl hesaplanır ve muhasebe kaydı?

Cevap: İhracat yapan firmalar yapmış oldukları ihracat tutarının binde 5’ini götürü gider olarak ihracatın yapıldığı dönem gider olarak kayıtlara intikal ettirmektedirler. Ancak maliye idaresinin görüşüne göre söz konusu götürü giderin uygulanması için şirket ortak veya çalışanlarının ilgili ay yurt dışına çıkmış olmaları gerekir.

Zira uygulamada bunun böyle olmadığını görmekteyiz. Her ay düzenli ihracat yapan şirketler, ortakları yurt dışına çıksa da çıkmasa da beyannamede beyan ettikleri ihracat tutarının binde 5 ini götürü gider olarak kayıtlarına almaktalar.

Bunun başlıca nedeni de konuyla ilgili düzenlemenin yapıldığı 194 seri nolu tebliğde kanunun karmaşık bir şekilde anlatılmasıdır. Maliye idaresi birçok tebliğinde kullandığı karmaşık dili bu tebliğde de kullanmakta sakınca görmemiştir. Tebliğde mükelleflerce yurt dışındaki işlerle ilgili olarak belgelendirilmeyen gider yapılmış olması ve bu giderin ilgili yılda muhasebeleştirilmiş olması şartı ileri sürülmüştür. Ancak dikkat edilirse yurt dışına çıkılmasına yönelik direkt bir ibare kullanılmamıştır. Yurt dışındaki işlerle ilgili yapılan harcamanın yurt dışında mı yoksa yurt içinde mi yapılacağı belirlenmemiştir. Çünkü bir ihracat için elbette ki yurt içinde de bir takım harcamalar yapılabilir ve bu harcamalar belgelendirilemeyebilir.

Hatta birçok firma bunu kasa bakiyesini azaltmak içinde bir yöntem olarak kullanmaktadır. Dolayısıyla bunun başlıca nedeni de yukarıda izah etmeye çalıştığımız üzere maliye idaresinin karmaşık dilidir.

İhracat tutarının binde beş’ini aşan belgesiz ve muhtelif hesaplara kayıtlı (örneğin C/H borçları) tutarlar ise ait olduğu dönem beyannamesine KKEG olarak dahil edilmelidir.

Uygulama: ABC A.Ş. işletmesi Ekim 2013 ayında yapmış olduğu yurtdışı satışları toplamı 1.000.000 TL olup ortaklar aynı dönemde de yurt dışına gitmişlerdir.

1.000.000 x 0,005 = 5.000 TL

 

 

 

----------------------------------10/2013-----------------------------------

760 PAZ.SAT.DAĞ.    5.000

100          KASA   5.000

İhracat binde 5 götürü gider kaydı

--------------------------------------------------------------------------------

Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
korayates@muhasebetr.com


 

(01.11.2012)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM