YAZARLARIMIZ
Recep Selimoğlu
Yeminli Mali Müşavirİnşaat Taahhüt İşlerinde KDV Tevkifatı Uygulaması İle İlgili Önemli Yeni Düzenleme!

16 Şubat 2021 tarihinde yayımlanan (Resmi Gazete Sayı:31397) Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No:35) de :

‘’İlgili Tebliğin (I/C-2.1.3.2.1.1.) bölümü aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 Tebliğin;

- (I/C-2.1.3.1/b) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen yapım işleri,

- (I/C-2.1.3.1/a) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır.

Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanır.”

‘’ Bu tebliğ yayımı tarihini takip eden ay başında yürürlüğe girer.’’

Buna göre:

1 MART 2021 TARİHİNDEN İTİBAREN UYGULANMAK ÜZERE,

KDV Genel Uygulama Tebliğinde (I/C-2.1.3.1/b ) de sayılan  belirlenmiş alıcılara  yapılacak yapım işlerinde (inşaat taahhüt işlerinde),  alıcılar tarafından 4/10 oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır. (Bu oran şu anda %3 olarak uygulanmaktadır)

Ayrıca, KDV mükelleflerine KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde yapılacak yapım işlerinde (inşaat taahhüt işlerinde) alıcılar tarafından 4/10 oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır. Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulamaya başlanmalıdır.

4/10 oranında yapılacak KDV tevkifatı uygulaması, yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde de geçerlidir.

17.02.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM