YAZARLARIMIZ
Muhammet Asa
SGK Müfettişi
asa.trt@gmail.comGenel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Borcu Olanlara Yeniden Ücretsiz Sağlık Hizmeti Hakkı Verildi!

Genel Sağlık Sigorta prim borcu olanlarla ilgili geçtiğimiz yıllarda çeşitli yapılandırma kanunları çıkmış ve yapılandırmadan yararlanan vatandaşlar borcunu tecil-taksitlendirme yaparak ücretsiz sağlık hizmetleri almaya devam etmişlerdir. Ancak kimi vatandaşlar, yapılandırma imkanından yararlandığı halde daha sonra ekonomik nedenlerle taksitlerini ödeyemedikleri için bu imkanlarını kaybetmiştir. Ayrıca 29.03.2019 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile şirket ortaklarına, muhtarlara, gelir vergisi mükellefi olanlara, çiftçilere, esnaflara ve işsiz konumda bulunan sigortalılığı olmayan vatandaşlara GSS borcu olsa bile ücretsiz sağlık hizmeti alma imkânı verilmiş ancak bu süre 31.12.2019 tarihi itibariyle dolmuştu. Yılbaşı itibariyle borcu nedeniyle ücretsiz sağlık hizmeti alamayan birçok vatandaşın problem yaşamaya başladığı, gerek sosyal sosyal medyada gerekse yazılı ve görsel basında yer aldığı görülmektedir. Ayrıca bu hususla ilgili bilgilendirme amaçlı yazımı http://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/muhammetasa/025/ adresinde bulabilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı Kararıyla birlikte borcu olanlara da 31.12.2020 tarihine kadar ücretsiz sağlık hakkı tanındı!

08.01.2020 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan 2040 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan; Gelir vergisi mükellefi olanlar, Şirket ortakları, esnaflar, muhtarlar, tarımsal faaliyette bulunanlar (çiftçiler) ile hiçbir yerde çalışmayan ve sigortalılığı olmayan (BAĞ-KUR ve 5510/60-g) kişiler, Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler (Devlet Hastanesi vs.) ile Devlet Üniversitesi Hastanelerinden 31.12.2020 tarihine kadar, bakmakla yükümlü olduğu kişiler de dahil,  ücretsiz yararlanabilecektir. Söz konusu karar ile birlikte kişilere, borcu olup olmadığına bakılmaksızın ilgili hastanelerden ücretsiz sağlık hizmeti alabilme imkânı verilmiştir. Prim borcu nedeniyle problem yaşayan vatandaşların mağduriyeti 31.12.2020 tarihine kadar giderilmiştir.

Ne zaman emekli olurum?

Soru: Sigortalı olarak 2005 yılında çalışmaya başladım. 1986 doğumluyum. Kaç yaşında ve ne kadar primle emekli olurum? (Cihan bey).

Cevap: Emekliliğiniz için iki seçenek bulunmaktadır. 60 yaşını doldurup 7000 gün priminiz olduğu takdirde emekli olabilirsiniz. Diğer bir seçenek de 25 yıl sigortalılık süresi ve 60 yaşını doldurup 4500 gün priminiz olursa yine emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

09.01.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM