YAZARLARIMIZ
Dr. Koray Ateş
korayates@muhasebetr.comYeni Türk Ticaret Kanununda Patron Ve Hapis İlişkisi

Tarih: 12.01.2012

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu 14 Şubat 2011 tarihinde 27846 saylı Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Söz konusu kanun ise 01 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecektir. Ancak Yeni Türk Ticaret Kanununda öyle maddeler var ki, bu maddelerin değişmemesi halinde e hapse girecek olan şirket yöneticileri için mevcut hapishanelerin kapasitesi yetersiz kalacaktır.

Bilindiği üzere 6102 sayılı yeni TTK şirketlere internet sitesi kurma ve sitede yayınlanması zorunlu olan unsurlara yer vermektedir. Buraya kadar her şey tamam. Asıl sorun olan şey ise söz konusu internet sitesinde yayınlanması gereken unsurlar usulüne uygun olmadan yayınlanması halinde karşı karşıya kalınacak cezai müeyyidelerdir.

Yeni kanuna göre İnternet sitesini Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren üç ay içinde oluşturmayan veya internet sitesi mevcut ise aynı süre içinde internet sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özgülemeyen anonim şirket yönetim kurulu üyeleri, limited şirket müdürleri ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirkette yönetici olan komandite ortaklar altı aya kadar hapis ve yüz günden üçyüz güne kadar adli para cezasıyla ve aynı madde uyarınca internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayan bu bentte sayılan failler üç aya kadar hapis ve yüz güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılırlar.

Bu maddeye inanmakta zorluk çekenler  6102 sayılı kanunun 1524. Maddesine bakabilirler. Konunun daha kolay anlaşılması açısından şöyle bir örnek verelim.

KOBİ XYZ şirketi internet sitesini 1 Mart 2013 tarihinden önce açmış gerekli bilgileri de yayınlamaya başlamıştır. Ancak, bazı bilgilerin usulüne uygun konulmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak KOBİ XYZ şirketinin patronu bay Mehmet bey (sadece!) 3 aylığına hapse girip çıkacak olup aynı zamanda yüz güne kadar da adli para cezası ile cezalandırılacaktır.

Kara komedi mizahlarını aratmayacak olan bu uygulama bu şekilde yürürlüğe girdiği takdirde hapse girmeyecek olan patron kalmayacak gibi görünüyor.

Şirket ortaklarına ve sorumlularına yönelik hapis cezası sadece bu maddeyle sınırlı değildir. Kanunun birçok maddesinde hapis cezası uygulamasına elden geldiğince siz değerli okuyuculara iletmeye çalışacağım.

SON SÖZ: Bu yasa bu haliyle bana şike yasasını hatırlatmakta. Zira şike yasası ilk çıktığında kimse bunu dikkate almamıştı. Aman aynı hatayı yeni TTK için yapmayalım….

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM