YAZARLARIMIZ
Kadir Çekirdekoğlu
Yeminli Mali Müşavir
cekirdekoglukadir@gmail.comTesla Bitcoinlerini Nasıl Muhasebeleştirdi?

Günümüzün en popüler konularından biri olan  kriptoparalar özellikle de Bitcoin hızlı artışı ile dikkat çekmektedir. Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık bitcoin satın alması ile de  bitcoin rekorlarına yenisini eklemiştir.  Bu alımı Tesla nakit getirilerini artırmak ve çeşitlendirmek amacıyla yaptığını belirtmiştir. Bu alımın yanında Tesla,  ödemelerde bitcoini  de kabul edeceğini duyurmuştur.

Bu alım sonrası birçok firma da bitcoini satın alacağa benziyor. Tesla’nın bu alımı sonrası,  bitcoin satın alan şirketlere yatırım yapan yatırımcıların aklına şu soru gelecektir.

Tesla Satın Aldığı Bitcoinleri Nasıl Muhasebeleştirdi Ve Bilançosunda Nasıl Gösterdi?

 Sorumuzun cevabı  Tesla’nın hazırladığı  10-K[1] Raporunun 106. sayfasında  yer almaktadır. Raporun ilgili bölümünde Tesla, satın almış olduğu bitcoinleri dijital varlık “Intangible Assets” yani Maddi Olmayan Duran Varlık olarak muhasebeleştirdiğini duyurmuştur. 

Buna göre Tesla, satın almış olduğu bitcoinleri bilançosunda maddi olmayan varlık olarak göstermesi bitcoini para birimi olarak görmeyen tez sahiplerinin argümanlarını destekler niteliktedir. Eğer Tesla bitcoini para birimi olarak kabul etseydi nakit ve nakit benzerleri olarak muhasebeleştirebilirdi.

Aklımıza ikinci olarak  da şu soru gelmektedir. Tesla’nın bilançosunda maddi olmayan duran varlık olarak yer alan bitcoinleri dönemler itibariyle  karı ve zararını nasıl etkileyecek ?

Tesla söz konusu raporda bu soru ile ilgili olarak  da  üçer aylık dönemler itibariyle değer düşüklüğü testi yapacağını söylemektedir.

Değer düşüklüğü sonucu, kayıp meydana gelirse bunu zarar olarak dikkate alacak ve dönem kar zarar hesabında gösterecektir. Fakat  üçer aylık dönemlerde, bitcoinlerde değer artışı meydana gelirse bitcoinleri satmadan bu artışları kazanç olarak dikkate almayacaktır. Yani realize olmayan kazançları dönem karının tespitinde göstermeyeceğini Tesla ilgili raporda belirtmektedir.  

Bu muhasebe politikası uyarınca  Tesla’nın US Gaap kapsamındaki kar ve zararı, bitcoinin yükseldiğinde (eğer bitcoinleri satmazsa) değişmeyecek ama bitcoinin değerinin düşmesi karşısında ise azalacaktır. Bitcoinin fiyat değişimlerinin Tesla’nın bilançosuna etkisini ve alternatif muhasebe yöntemlerini de  hep birlikte göreceğiz.


[1] https://www.sec.gov/ix?doc=/Archives/edgar/data/1318605/000156459021004599/tsla-10k_20201231.ht

15.03.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM