BASINDAN YAZILAR
Bir Bağ-Kur klasiği... / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Bir Bağ-Kur klasiği... / Sadettin Orhan

Daha önce sorusuna cevap verdiğimiz "SSK ve Bağ-Kur mağduru" bir bayan okurumuz, bizim verdiğimiz cevapla tekrar Bağ-Kur'a başvurmuş ve bakın neler olmuş...

"Sadettin Bey, hatırlarsanız nisan ayında size yurtdışı hizmet borçlanmasıyla ilgili bir soru göndermiştim. Siz soruma verdiğiniz cevapta, beni yanlışlıkla Bağ-Kur'a borçlandırdıklarını, aslında SSK'ya borçlanmam ve oradan emekli olmam gerektiği halde yanlış olarak Bağ-Kur'dan emekli edildiğimi ifade etmiştiniz. Sizin cevabınız doğrultusunda Bağ-Kur'a dilekçe verdim ve Bağ-Kur hatasını kabul etti. Ben de bu hatanın düzeltilmesini istedim. Fakat şimdi de benden 2 yıldır aldığım emekli maaşımı ve sağlık harcamalarımı geri istiyorlar. Ancak kurum hatası olduğu için faiz ve gecikme cezası uygulanmıyormuş. Eğer bu meblağı ödeyemezsem benim dosyamı SSK'ya göndermeyeceklerini ifade ediyorlar. Ben bu miktarı ödeyemem, elimde avucumda yok.

Sadettin Bey, Allah aşkına size soruyorum, kurum hatası yüzünden zaten 2 yıldır yanlış yerden ve düşük aylık aldığım halde bir de bunun üzerine niye binlerce lira birden ödemek zorunda kalıyorum? Kaldı ki ben baştan SSK'ya borçlanmak istediğimde reddedildim, Unkapanı'ndaki görevli beni azarlarcasına 'Bağ-Kur'a borçlanacaksın' dedi. En fazla primin Bağ-Kur'a ödenmiş deyip başlarından savdılar. Üstelik SSK'dan 15 yıllık primle emekli olacakken, Bağ-Kur'a 20 yıl borçlandım. Yani 5 yıl fazla borçlandım ve ödedim.

Şimdi sizden öğrenmek istediğim, ben bunlara maddi ve manevi tazminat davası açsam kazanır mıyım? Bağ-Kur'un benden geri istediği parayı bunlar SSK'dan alamaz mı? Daha önceki soruma verdiğiniz cevapla beni aydınlattığınız ve Bağ-Kur'u yanlıştan çevirdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum." Reyhan Haliloğlu

Cevap: Reyhan Hanım, göndermiş olduğunuz uzun mektubunuzun tamamını köşeme aldım ki meselenin vahametini bütün yetkililer ve ilgililer fark edebilsin. Yaşadığınız hukuksuzluk sürecini özetleyecek olursak:

· Yurtdışı borçlanma açısından SSK'ya başvurmanız, ödemenizi SSK'ya yapmanız ve buradan emekli olmanız gerektiği halde yanlış olarak Bağ-Kur'a yönlendirilmişsiniz.

· Bağ-Kur, sizin borçlanma talebinizi reddetmesi gerektiği halde kabul etmiş ve sizi 20 yıl üzerinden borçlandırarak emekli etmiş, iki yıl da aylık ödemiş.

· Geçtiğimiz nisan ayında bana göndermiş olduğunuz soruya verdiğimi cevapla meseleyi anlamış ve Bağ-Kur'a başvurarak yanlış emekli edildiğinizi bildirmişsiniz.

· Bağ-Kur, yanlışını fark etmiş ve kabullenmiş ancak yanlışın faturasını size ödetmeye çalışıyor.

· İki yıllık aylığınızı ve sağlık harcamalarınızı ödemezseniz dosyanızı SSK'ya göndermeyeceğini ifade eden Bağ-Kur, yaptığı yanlışa tüy dikmiş.

Yaşadığınız süreç kısaca böyle. Öncelikle şu kısa notu düşelim. Aslında bugün için ortada Bağ-Kur da yok SSK da. İkisinin yerine tek bir muhatap var o da SGK. Yeni 5510 Sayılı Kanun'da SSK'lılar 4/a'lı, Bağ-Kur'lular ise 4/b'li olarak tanımlanıyor. Ancak uygulamada vatandaş açısından kolaylık olması için biz de eski kurum isimlerini kullanmaya devam ediyoruz.

Şimdi yapılması gereken şey, sizin yurtdışı borçlanma dosyanız SSK (4/a) şartlarında yeniden değerlendirilecek. İki yıl önce Bağ-Kur'a (4/b) yapmış olduğunuz borçlanma müracaatı, SSK'ya yapılmış olarak kabul edilecek. İki yıl önce bağlanan aylığınız, SSK tarafından bağlanmış olarak değerlendirilip, muhtemelen daha yüksek olan SSK aylığı ile sizin aldığınız aylık arasındaki fark, yasal faiziyle birlikte tarafınıza ödenecek. Bunlar yapılmaz da Bağ-Kur birimi, sizden 2 yıllık aylığı ve sağlık giderlerinizi tahsil etmekte ısrarcı olursa, derhal iş mahkemesinde dava açacaksınız ve mağduriyetinizin mahkeme kararıyla giderilmesini sağlayacaksınız. Dilerseniz bu konuyla ilgili 0312 424 01 94 nolu telefondan hukuki yardım alabilirsiniz.

 

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 03.11.2009)

GÜNDEM