BASINDAN YAZILAR
Kapsam Dışı Personelden İşsizlik Primi Kesilmeli mi? / Şevket Tezel - MuhasebeTR

Kapsam Dışı Personelden İşsizlik Primi Kesilmeli mi? / Şevket Tezel

Soru: Kamu iktisadi teşebbüslerinde çalıştırılan Kapsam Dışı Personelden işsizlik sigortası primi kesilmeli midir? Kapsam dışı personel kamu personeli sayılarak işsizlik sigortasından muaf tutulamaz mı? İsmi mahfuz

Cevap: Kapsam dışı işçi kavramı sosyal güvenlik hukukundan çok iş hukukuna ilişkin bir kavramdır. Kapsam dışı kalma tabiri toplu iş sözleşmesinin kapsamı dışında kalmayı belirtir. Bireyler bakımından işsizlik sigortasının kapsamı 506 sayılı kanundaki sigortalı sayılanlar kavramına koşut bulunduğundan 506 sayılı Kanun anlamında sigortalılık niteliğini kazanma açısından aranan şartlar, işsizlik sigortasının kapsamı için de aynen geçerli olmaktadır. Keza 4447 sayılı Kanunun 46/3 maddesi İşsizlik Sigortası kapsamı dışındakileri açıkça saymasına ve bu kişiler arasında örneğin 657/4/c maddesindeki geçici personeli, 399 sayılı KHK’ye tabi sözleşmeli personeli, KİT’lerde çalışan kapsam dışı personeli zikretmesine karşın kapsam dışı personel özellikle belirtilmiyor. Bu nedenle KİT’lerde "kapsam dışı personel" adı altında, İş Kanununa tabi olarak çalıştırılan ve 5510 sayılı Kanuna göre sosyal güvenlik yönünden 4/a sigortalısı kabul edilen işçi niteliğindeki personelin ücretinden işsizlik sigortası primi kesilmesinde aykırılık bulunduğu düşünülmemektedir.


Soru: 05.03.1963 doğ. 24.11.1989’dan beri Bağ-Kur sigortalısıyım. Askerliğimi 18 ay olarak ödedim. Ne zaman emekli olabilirim? Hasan ÖZGÜVEN

Cevap: Verdiğiniz bilgilere göre Bağ-Kur sigortalılığınızı 25.05.2013’e kadar sürdürüp 25 yılı tamamlarsanız o tarihte emekli olabilirsiniz.


Soru: 02.12.1956 doğ. 15.09.1994’te SSK’lı oldum ve halen 3 bin 953 günlük SSK primim var. Yaştan ne zaman emekli olabilirim? Dilber AKSAKAL

Cevap: Verdiğiniz bilgilere göre 15 yıllık sigortalılık süreniz 24.05.2008-23.05.2011 arasında gerçekleştiğinden 56 yaşı dolduracağınız 02.12.2012’de yaştan emekli olabilirsiniz.


Soru: 03.03.1961 doğ. 01.10.1980’de başladığım SSK sigortalılığında bin 359 gün çalıştıktan sonra 7 yıl kadar E.S. iştirakçisi oldum. Memuriyetimden sonra da 961 gündür SSK sigortalısıyım. Ne zaman emekli olabilirim? Duran IŞIK

Cevap: Sigortalılığa 24.05.1979-23.11.1980 tarihleri arasında başladığınızdan 5 bin gün ve 45 yaşı doldurarak emeklilik hakkına sahipsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece 961 günün üstüne 10 ay daha SSK’lı (4/a sigortalısı) olarak çalıştıktan sonra SGK’ya emeklilik başvurusu yapmaktır.


YARIN: 2009’da Sigortalılığa Başlayanlar Ne Zaman Emekli Olur?

(Kaynak: Sözcü Gazetesi | 05.10.2009)

GÜNDEM