BASINDAN YAZILAR
Sağlıkta yeni katılım payı, 3 mesaj içeriyor / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Sağlıkta yeni katılım payı, 3 mesaj içeriyor / Sadettin Orhan

18 Eylül tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle, sağlıkta yeni katılım payı uygulamasına geçildi.

Genel olarak katılım payı tutarlarında artışa gidildiğini söyleyebiliriz. Fakat yeni rakamlar aynı zamanda, hem hastalara hem de tüm sağlık sektörüne ince mesajlar içeriyor. Aşağıdaki tabloda, hastalardan kesilen katılım payı rakamları karşılaştırmalı olarak yer alıyor. Bu arada tabloda yer alan özel sağlık kuruluşları için eski 10 TL'lik katılım payı uygulamasının Danıştay tarafından yürütmesinin durdurulmuş olduğunu da hatırlatmış olalım.

 

Sağlık Kuruluşu-----Eski Katılım Payı-----Yeni Katılım Payı------İlaç Yazılmazsa      

1. Basamak------------------0 TL-----------------------2 TL---------------------0 TL         

2. ve 3. Basamak-----------3-6 TL---------------------8 TL---------------------5 TL        

Özel Sağlık Kuruluşu ------10 TL--------------------15 TL--------------------12 TL     

Tablodan da anlaşılacağı üzere, yeni katılım payı rakamları tespit edilirken, eski uygulamadan farklı olarak hastanın ilaç yazdırıp yazdırmadığı da dikkate alınmış. Örneğin ilaç yazdırmamış bir hasta, birinci basamaktaki muayene için hiç katılım payı ödemezken, diğer basamaklar ve özel sağlık kuruluşlarındaki muayene için de 3 TL daha az ödeme yapacak.

1 Ekim 2009 tarihinden itibaren geçerli olan yeni düzenlemenin ilaç boyutu da dikkate alındığında, hastalara ve sağlık sektörüne şu mesajların verildiğini görüyoruz:

1. Mesaj: Hastalara verilen bu önemli mesaj, diğer basamaklara gitmeden mümkün mertebe 1. basamakta işlerini halletmeleri yönünde. Bu basamak yeterli olmazsa da özel kuruluşlara gitmektense devlet hastaneleri veya üniversite hastanelerine yönelmeleri.

2. Mesaj: Bu mesaj da büyük oranda hastalara yönelik. Yeni düzenleme hastaları, mümkün olduğunca az ilaç kullanımına teşvik ediyor. Bunun için de muayene olup ilaç yazdırmayan hastadan 2-3 TL daha az katılım payı alıyor. Ülkemizde özellikle orta yaşın üzerindeki hastaların ilaca düşkünlüğünü dikkate alırsak, düzenleme ile bu alışkanlığın değiştirilmesi hedeflenmiş diyebiliriz.

3. Mesaj: Bu mesaj, yeni dönemde hasta (müşteri) sıkıntısı çekecek olan özel sağlık kuruluşlarına veriliyor. Eski tutar olan 10 TL bile özel sağlık kuruluşlarının hasta potansiyelini %40'lara varan oranda azaltmıştı. Şimdi ise bu tutar ilaç yazılan muayenede 15 TL, ilaç yazılmayan muayenede 12 TL olarak uygulanacak. Yeni tutarlar, özel sağlık kuruluşlarını gereksiz ilaç yazımı konusunda daha hassas davranmaya itecektir.

Sağlıkta hem muayene, tetkik ve tahlillerden hem de ilaç harcamalarından tasarrufu hedefleyen yeni düzenleme, harcamaları ciddi oranda düşürürken hastalar da dahil olmak üzere sağlık sektöründen ciddi tepki alacağa benziyor.

Okur sorularına cevaplar...

İşyerimi kapatıp, SSK'ya geçebilir miyim?

Soru: Sadettin Bey, ben 12.04.1969 doğumluyum. Bağ-Kur başlangıç tarihim 01.01.1988, hizmet sürem 21 yıl 9 ay 1 gün. Bulunduğum basamak ise 13'tür. Benim size danışmak istediğim, şu an şahıs firmamı sadece Bağ-Kur ödemek amaçlı açık tutuyorum, ticaret yapmıyorum. Duyduklarıma göre eğer kapatır ve SSK'lı olarak bir yerde çalışırsam emeklilik için son yedi yılda en çok bulunduğum yerden emekli olabiliyormuşum. Bağ-Kur için 3 yıl 3 ayım kaldı diye tahmin ediyorum. Eğer bu süreyi bir yerde SSK'lı olarak geçirirsem benim için avantajlı olur mu acaba? Emeklilik tarihimde bir değişiklik olur mu? İsimsiz.

Cevap: Değerli okurum, bundan sonra Bağ-Kur'da da kalsanız SSK'ya da geçseniz, emeklilik tarihiniz değişmez. Zira her iki durumda da 50 yaş şartına tabisiniz ve 12 Nisan 2019 tarihinde emekli olacaksınız. Mevcut basamağınızla bugün Bağ-Kur kapsamında emekli olsanız 700 TL civarında aylık bağlanır. Aynı şartlarla SSK'ya geçseniz yine aynı rakama yakın bir aylık alırsınız. Emeklilik tarihiniz değişmeyeceği ve aylık tutarında da ciddi bir değişiklik olmayacağı için Bağ-Kur'da devam etmek veya SSK'ya geçmek tamamen sizin tercinize kalmış durumda. Sigortasız çalıştırıldım, ne yapmalıyım?

Soru: Sadettin Bey, Mart-Mayıs 2009 döneminde yaklaşık 2 ay özel sağlık sektöründe sigortasız çalıştırıldım ve işten çıkardılar. Elimde ispat olarak;

1- İşyeri hesabından hesabıma yapılan maaş havalesi,

2- İşyerine gelen kargo dokümanı,

3- İşyeri ortaklarıyla yapılan telefon ve SMS haberleşmeleri,

4- İşyeri adına İş-Kur'a yapılan kendi imzamla dilekçe fotokopisi,

5- Sağlık il müdürlüğü yazışmaları bulunuyor.

Bu durumda şikâyet merciim neresi olmalı ve sonuç alınır mı? B. Durmuş

Cevap: Sayın Durmuş, elinizdeki belgeler sigortanızın geriye dönük tescili için geçerli ve yeterlidir. Bunun için SGK'nın Alo 170 hattına telefonla ve size en yakın SGK müdürlüğüne dilekçe ile başvurmanız gerekir. Bu belgelerle %90 sonuç alırsınız.

 

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 05.10.2009)

GÜNDEM