BASINDAN YAZILAR
İşten Ayrılırken Ödenen Tazminatlarda Vergi Kesintisi Nasıl Yapılır? / Ahmet Kıvanç - MuhasebeTR

İşten Ayrılırken Ödenen Tazminatlarda Vergi Kesintisi Nasıl Yapılır? / Ahmet Kıvanç

İşten ayrılanlar veya ayrılmayı planlayanlar, kullanılmayan izin parası, ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı ile diğer tazminatlar için ne kadar vergi kesintisi yapılacağını merak ediyor. Özellikle kıdem tazminatı yerine geçen karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamındaki tazminatlardan kesilen vergilerle ilgili değişiklik sonrası, bu konudaki sorular daha da arttı. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, milyonlarca çalışanın merak ettiği, işten ayrılırken yapılan ödemelerdeki kesintileri yazdı.

Kıdem tazminatı, çoğu çalışanın tek güvencesini oluşturuyor. Çalışırken geçimini zor sağlayan işçiler, işten ayrıldıklarında alacakları toplu parayla gelecek planları yapıyorlar. En çok merak ettikleri konuların başında da işten ayrılırken yapılan ödemelerden vergi ve sosyal güvenlik primi olarak ne kadar kesinti yapılacağı geliyor.

Kıdem tazminatı ve diğer tazminatlardan gelir vergisi kesintisine ilişkin hususlar Gelir Vergisi Kanunu’nun 25. maddesinin 1. fıkrasının 7 numaralı bendiyle düzenleniyor. Buna göre, 1475 sayılı eski İş Kanunu ile 854 sayılı Deniz İş Kanunu uyarınca ödenmesi gereken kıdem tazminatlarının tamamı gelir vergisinden muaf tutuluyor.

Bu iki kanuna tabi çalışanlara kıdem tazminatları brüt ücretleri üzerinden ödeniyor. Ancak, bir yıl için ödenebilecek kıdem tazminatı tutarı, en yüksek devlet memuruna ödenebilecek azami emekli ikramiyesini geçemiyor. 2019’un ilk yarısı için bu şekilde belirlenen kıdem tazminatı tavanı 6 bin 17 TL’dir. Örneğin, 10 yıl hizmeti bulunan bir çalışana ödenen kıdem tazminatı, brüt ücreti ne olursa olsun 60 bin 170 lirayı aşamaz. Bu şekilde hesaplanan kıdem tazminatından sadece binde 7.59 oranında damga vergisi kesilir.

(Kaynak: Haber Türk | 05.04.2019)

GÜNDEM