BASINDAN YAZILAR
Dershanenin Kıdem Tazminatı Faturası / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Dershanenin Kıdem Tazminatı Faturası / Sadettin Orhan

 Eğitim sisteminin ihtiyaçlarından ziyade siyasi hesaplarla yapılan dershane düzenlemesi nihayet Anayasa Mahkemesi’nden döndü. ‘Nihayet’ diyoruz zira Yüksek Mahkeme öğrenciler, aileler ve sektör çalışanları ile milyonlarca insanı ilgilendiren bir konuda hayli gecikmeli karar verdi. Yasayı, AYM’nin iptal kararını ve bundan sonraki süreci eğitimciler tartışacaktır. Fakat bir de işin çalışma hukuku boyutu var ki burada da ciddi mağduriyetler yaşandı ve yaşanıyor.
 
78 bin çalışanın hakkı
 
Dört bine yakın dershane ve etüt merkezinde yaklaşık 78 bin kişi istihdam ediliyor. Bunların çoğunluğu öğretmen, bir kısmı da idari ve yardımcı personel. Dershane işverenleri, işinde gücünde devam ederken birden devletin “Ya kapat ya da dönüş” dayatmasıyla karşı karşıya kaldı. AYM kararındaki gecikmenin de etkisiyle ne yapacağını bilemeyen işverenler, iki arada bir derede kaldı. Kimisi dönüşmeye razı olurken, çoğu işyerini tasfiye yoluna gitti. Tabii bu durumda çalışanların kıdem tazminatı sorunu da gündeme geldi. Bu noktada çalışanlarla işveren karşı karşıya geldi.
 
İşveren de haklı çalışan da
 
İşveren, işyerini kendi iradesiyle kapatmadığı için haklı olarak tazminat ödemek istemedi. Aynı şekilde çalışanlar da kendi iradeleri dışında işsiz kaldıklarından, birikmiş hakları olan tazminatlarını talep ettiler. Yani her iki taraf da kendi açısından haklı. Buna karşın kıdem tazminatını düzenleyen 1475 Sayılı İş Kanunu’nda ve Yeni Borçlar Kanunu’nda, devlet tarafından kapatılan bir işyerinde kıdem tazminatının nasıl ödeneceği belirtilmiyor. Örneğin, dershane yasasına konulacak bir madde ile işsiz kalacak personelin kıdem tazminatlarının İşsizlik Fonu’ndan karşılanması sağlanabilirdi. Fakat burada siyasi garaz, aklın, mantığın ve hakkaniyetin önüne geçtiğinden, işin bu kısmı özellikle muallakta bırakıldı.
 
Yapılması gereken
 
Mademki AYM’nin verdiği kararla yeni bir aşamaya geçildi. Gerekçeli karar açıklandıktan sonra yeni Meclis konuyu tekrar ele alacaktır. Bu noktada işin sadece eğitim sistemi boyutu değil, aynı zamanda çalışanların hakları açısından da ele alınması gerekir. Geçtiğimiz süreçte işsiz kalan ve kıdem tazminatı alamayan çalışanlara, tazminatlarının işsizlik fonundan yapılması yönünde bir düzenleme yapılabilir. Aksi halde devlet, gerek tazminat ödemesi yapan işverenler gerekse tazminatını alamayan çalışanların açacağı binlerce davaya muhatap olacaktır.
 
Allah rahmet eylesin
 
Yıllık izin kullandığım sürede önce Manisa’da 15 tarım işçimizin vefatıyla sonra Şanlıurfa Suruç’taki katliamla sarsıldık. Her iki faciada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve milletimize başsağlığı diliyorum.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 22.07.2015)

GÜNDEM