BASINDAN YAZILAR
SSK ve Bağ-Kur Emeklisi Yeni Zammı İle Tanıştı / Vedat İlki - MuhasebeTR

SSK ve Bağ-Kur Emeklisi Yeni Zammı İle Tanıştı / Vedat İlki

 Emekliler bu dönemde olduğu kadar hiçbir dönem gözde olmamıştı.Fakat çıkan sonuçlar ile emekliler ayaklarına gelen fırsatları değerlendirmedikleri gibi ,yapılan zam oranı ile yetinmeye evet dediklerinden,bu  bayramda torunlarına bolca harçlığı dağıtma fırsatını , nasıl ayarlar merak ediyorum.

 

Yükselen enflasyon oranı ,dövizde artış,pazarda fiyatların yüksekliği el yaksa da %4,76 oranında yapılan zam ile birlikte geçen sene Temmuz zammını emekli arar hale gelmiştir.

 

Şimdi gözler emekli derneklerine çevrilerek,aynı klişe sözlerle emekliliğin görmezden gelindiğini,geçinme indeksi altında emekli aylıkları aldıklarını ,bayramlarda torunlarından kaçar olduklarını,ilaç ve hastane katkı payları ,elektrik,su,doğalgaz,telefon,gıda ve giyim harcamalarını karşılayamadıklarını,banka promosyonlarının,intibak çalışmalarının olmadığını,bankalara kredi borcu olduğunu,ay sonunu getiremediklerini,kira ödemede karşılaşılan zorlukları dile getirilecektir.

 

 

Hükümet kanadı ise emeklilerin enflasyona ezdirilmediğini ,yapılan zam ile kümülatif olarak (seyyanen zam dahil) %7 ile %21 oranında zam yaptıklarını anlatacaklardır.

ŞİMDİ GEÇİNEMEYEN EMEKLİLERE ADRES OLARAK SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKIFLARINI ÖNERİYORUZ.

3294 sayılı kanun ile;

Kanunun amacı; fakru zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan vatandaşlar ile gerektiğinde her ne suretle olursa olsun Türkiye'ye kabul edilmiş veya gelmiş olan kişilere yardım etmek, sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımının adilane bir şekilde tevzi edilmesini sağlamak, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik etmektir.

Ayrıca, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmakla veya bu kuruluşlarca aylık veya gelir bağlanmış olmakla birlikte, Fon Kurulunca belirlenecek ölçütlere göre; hane içindeki kişi başına düşen geliri, onaltı yaşından büyükler için belirlenen aylık net asgari ücretin 1/3’ünden az olan kişilerden fakir ve muhtaç durumda bulunanlar da bu Kanun kapsamındadır.

GEÇİNEMEYEN EMEKLİ 303,48 TL. BELİRLER

SSK ve Bağ-Kur emekli olmuş hane geliri belirlemesi ile birlikte 303,48 TL düşük gelir tespit edilen alilere SYDV sosyal yardım yapılır.

Kısaca hükümetlerde emekliliğin yoksulluğunu kabul etmiş 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı  Teşvik Kanunu ,vakıflar eliyle yardım edilmesini işaret etmiştir.

 

BAYRAMDA İKRAMİYE GELİR Mİ?

Mevcut hükümet ısrarla seçim öncesi bu vaatlerin olmayacağını dile getirmişti.Fakat seçim sonuçları ele alındığında hükümet üstü kapalı da olsa bu vaattin makul ölçülerde ele alınacağı sinyalini muhaliflerine söyledi.

Şimdi gözler yeni kurulacak hükümette ve Ramazan Bayramında İkramiye olur mu diye arar oldu.

Önemli olan ikramiyelerin kalıcı olması ,kanunla bir sefer değil devamlılık arz etmesidir.

KAMU EMEKLİSİ SENDİKA İLE ZAM ALIYOR,SSK/BAĞ-KUR EMEKLİSİNİN BÖYLE BİR ŞANSI YOK

Emekli zamlarında norm ve standart birliği sağlanmamıştır.

Emekli sendikası kurulmasına ve toplu sözleşme yapılmasına müsaade edilmemiş,üye fazlası  olan emekli derneğinin de istekleri görmezden kısmen gelinmiştir.

 

EMEKLİ GÜNÜ SONRASIN DA  %4,76 ZAM MÜJDESİYLE EMEKLİNİN HAYALLERİ 2016 OCAK DÖNEMİNE KALMIŞTIR

Kamu emeklileri dahil 11 milyona yaklaşan emeklilerin geçim sorunları çözülmemiş,çözüm beklentileri ve kaygıları artmış,by-pss yasalarla birtakım iyileştirmeler yapılsa da reel anlamda enflasyon altın da ezilmiştir.

Sokaktaki emekli mutlu değil,

 

Üretim de girdi fiyatları artmış,büyük kentlerde yüksek kira oranları,TOKİ'den  ev alma umutları ve taksitleri genele yayılmamıştır,

Gelişme hızı güdük kalmış,ek ödeme miktarları artmamıştır,

Banka promasyon sorununa çözüm gelmemiştir,

TÜİK açıkladığı açlık sınırı altında  emekli aylığı almaya devam ediyor,

Borç batağına,kredi sarmalına batmıştır,

Emekli aylıkları geçinme indeksinden uzaklaşmıştır,

Sağlık katkı payları,SUT yapılan düzenlemelerle %200 yakın katkı payları ile yaşlı kesim bunalmıştır,

55-65 Yaş arası yaşlılar İŞ KUR kapısında iş arar hale gelmiş, genç nüfus iş bulamazken (teşvik var) emekliler,yaşlılar  nasıl iş bulur,

Yaşlı nüfus ve emekli kayıtdışı çalışmaya zorlanmış,iş kazalarında hayatlarını kaybetmiş,

Emekli sandığı emeklisi karşısında  SSK,Bağ Kur emeklisi maaş farklılıkları devam ediyor,

Emekli kişilere ,elektrik ,su,telefon gibi ihtiyaçlarında indirimli tarife yok,

Emekliler için dinlenme evleri,belediyelerce düzenlenmiş sosyal tesisler yeterli değil,

Yaşlı bakım evleri standart dışı ,denetim yetersizliğinden kötü koşullar varlığını sürdürüyor,

IMF emri ile yapılan,şimdi IMF borcumuz yok denilen Türkiye'de emekli aylıkları artmıyor,

Kısaca,ülkemizde bütçeden ,gelişim hızından pay alan geçim problemi olmayan,SYDV muhtaç edilmeyen emekliler onurlu bir yaşamı yıllarca hayal ediyor.

Umarız önümüzdeki yıllarda emekli vatandaşlarımızda haklarını bilen kişiler olursalar ,ellerinden giden fırsatları değerlendirir her bayramda torunlarına bolca harçlık dağıtır.

Fakat bu bayram anlaşılan şudur;

Emekliler torunlarına bolca değil ,geçen sene verdikleri harçlığı %4,76 oranında artırmak suretiyle dağıtacaklar,olmayanlarda birer öpücük yanaklara konduracaklar.

(Kaynak: alitezel.com | 04.07.2015)

GÜNDEM