BASINDAN YAZILAR
Maaşlara Temmuz Ayarı - MuhasebeTR

Maaşlara Temmuz Ayarı

 Milyonlarca kişinin gelirinin artmasına sayılı gün kaldı. Temmuz'da emeklilere, memurlara, asgari ücretlilere ve işsizlere ödenen paralar artacak. İki, hatta üç zam birden alanlar olacak

18.4 milyonu aşkın kişinin geliri Temmuz'da artıyor. 10.9 milyon emekliye, 2.5 milyon memura, yaklaşık 5 milyon asgari ücretliye ve işsizlere ödenen paraların artmasına sayılı gün kaldı. İşte Temmuz'da maaşlarda yaşanacaklar:

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ:
Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Bu zam oranı Cuma günü enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak. Enflasyon zammının ardından maaşı bin 100 liranın altında kalan emekliler, ayrıca seyyanen zamdan yararlanacak. Maaşı bin lira ve altında olanlar 100 lira seyyanen zam alacak. Bin lira ile bin 100 lira arasındakilere ise maaşları bin 100 liraya tamamlanacak şekilde seyyanen artış yapılacak. SSK ve Bağ- Kur emeklilerinden ticari faaliyette bulunanlara kesinti zammı da var. Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yüzde 15'ten yüzde 10'a inecek. Maaşlarda daha az kesinti yapılması nedeniyle artış yaşanacak.

MEMURLAR VE MEMUR EMEKLİLERİ:
Memurlar ve memur emeklileri yüzde 3 zam ve enflasyon farkı alacak. Memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkı alması için ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 3'ü aşması gerekiyor. 5 aylık enflasyonun yüzde 5.30 çıkmasıyla enflasyon farkının alınacağı kesinleşti. Ancak farkın ne kadar olacağı, 3 Temmuz Cuma günü enflasyon verilerinin açıklanmasıyla netleşecek. Bu şekilde memurlar ve memur emeklileri, çifte zam almış olacak. Ayrıca memur emeklilerinden ticari faaliyette bulunanlar, Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin azalmasıyla da kazançlı çıkacak.

ASGARİ ÜCRETLİLER:
1 Temmuz'da asgari ücret artacak. Asgari ücret net bin lira, brüt bin 273 lira olacak. Net ücret 51 lira artacak.

ENGELLİLER , YAŞLILAR , HASTALAR :
65 yaş aylığı 55 lira artarak 200 TL'ye çıkacak. Ayrıca bakıma muhtaç engelliler için ödenen evde bakım ücretleri ve asgari ücretlinin rapor paraları da Temmuz'da artacak.

İŞSİZLER:
Temmuz'da işsizlik maaşı, asgari ücret zammıyla birlikte artacak. 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak brüt asgari ücret bin 273 lira olacak. Buna bağlı olarak 1 Temmuz'dan itibaren alınacak işsizlik ödeneği damga vergisi düşüldükten sonra en az net 505 TL 53 kuruş, en yüksek ise bin 11 TL 7 kuruş olacak.

 

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 29.06.2015)

GÜNDEM