BASINDAN YAZILAR
Yüksek Maaşın Düşük Gösterilmesinin Zararı / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Yüksek Maaşın Düşük Gösterilmesinin Zararı / Ali Şerbetçi

 Bir fabrikada iki yıldır çalışıyorum. Aslında aylığım asgari ücretten yüksek fakat resmiyette asgari ücretten gösteriliyor.
Aylığımın asgari ücretten fazlası zarfla elden veriliyor. İşverenin bu şekilde yapması işçiye iş akdi fesh hakkı veriyor mu? Bu şekilde aylık almamın bana zararı var mı? 5...640750 Nolu SMS
İş Kanunu'na göre, işveren işçinin ücretini kanun ve sözleşme hükümlerine göre hesap edip ödemezse işçi iş sözleşmesini bildirimsiz olarak fesh edebilir ve işverenden tazminat talep edebilir. Ayrıca işveren vergi ve sigorta primi kaybına sebebiyet verdiği içinde devlet tarafından cezalandırılır.
Bunun için size elden ücret ödendiğini ispatlamanız gerekir.
Bunu ispatlayamazsanız iş sözleşmenizi fesh edip tazminatınızı alamazsınız. Size en büyük zarar, ileride alacağınız emekli maaşınızın düşük olacak olmasıdır. Çünkü bağlanacak emekli aylığı adınıza yatan sigorta primlerinin miktarına göre bağlanmaktadır. 

İşveren, asgari geçim indirimi ücretimi, bayram ve pazar günlerine ait ücretlerimi ödemiyor. Maaşın içinde diye söylüyor, ne yapayım? 5...460050 Nolu SMS
İşverenin ücret ödemelerinde işçilere ücret hesap pusulası vermesi gerekir. Ücret hesap pusulasında ücreti oluşturan tüm ödemeler bayram, hafta tatili vb. ve yapılan kesintiler gösterilir. Söz konusu ödemelerin yapılıp yapılmadığını buradan takip edebilirsiniz.
Ancak böyle bir belge verilmiyor ise veya verilen belgede bu ödemeler yoksa Çalışma Bakanlığı'na dilekçe verebilir, BİMER veya alo 170'e ihbarda bulunabilirsiniz. 

Ramazan'da genelde herkes işe geç geliyor. Patron geç kalanların ücretinden, her gün için belli bir miktar kesinti yapılacağını duyurdu. İşverenin işe geç kalan personele bu şekilde maaş kesintisi yapması yasal mı? Haklarımız nelerdir? 5...376487 Nolu SMS
İş Kanunu'na göre işçinin işverenin emir ve talimatlarına uyma borcu bulunmaktadır.
Bu nedenle işveren, mesai saatlerine riayet etmeyen işçiden çalışmadığı sürenin ücretini kesebilir. Ancak bu miktarın saat ücretinizin miktarı olması gerekir. Yani 1 saat geç kalmış iseniz bir saatlik ücretinizi kesebilir. 2 saat geç kalınmışsa 2 saat tutarında kesinti yapabilir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
01.03.1970 doğumluyum, işe girişim 1991. 1990'ın 10'uncu ayında askere gittim, 1991'in 8'inci ayında terhis oldum. Askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum? 5...013501 Nolu SMS 
İşe girişinize göre 25 yıl, 53 yaş ve 5600 prim gün şartlarına tabisiniz. En az 6 aylık askerlik borçlanıp 25 yıl, 52 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Bu durumda 5525 prim günü tamamlayıp 01.03.2022 tarihinde emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 24.06.2015)

GÜNDEM