BASINDAN YAZILAR
Her Eve En Az Bir Çalışan - MuhasebeTR

Her Eve En Az Bir Çalışan

 Hükümet, gelir dağılımındaki dengesizliği asgariye indirmek, işgücüne katılımı artırmak için önemli bir adım daha atıyor. Türkiye İş Kurumu, işe yerleştirmelerde sosyal yardımla geçinenlere öncelik verirken, "her evde en az bir çalışan" stratejisini yaşama geçiriyor. Gelir testi sonuçları dikkate alınarak hiç çalışanı olmayan ailelerin listeleri çıkarıldı. İŞKUR, başvuru kaydı olmayan, sosyal yardım alıp da çalışabilir durumda olanlara iş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunmaya başladı. Bu kapsamda işe girecek olanlara 350 lira işe başlama yardımı yapılacak. 

YARDIM ALANA ÖNCELİK 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte yürütülen çalışma ile sosyal yardım alanların istihdama kazandırılması öngörülüyor. İŞKUR'un görevlendirdiği iş ve meslek danışmanının yanı sıra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeli de "istihdam görevlisi" olarak sahaya indi.
Sosyal yardım alanlardan 18-45 yaş arası çalışabilir durumda olanların İŞKUR'a gitmedendoğrudan iş arayan kayıtları yapılıyor. Durumlarına uygun işlere yönlendiriliyor. Kişiye uygun iş bulunmadığında da meslek edindirme kurslarına kayıt yapılıyor. Nitelikli sosyal yardım alanların hızlı bir şekilde istihdama kazandırılması sağlanıyor. 

5 MİLYARLIK KAYNAK
İstihdamın artırılması için 5 milyarlık kaynak ayrılırken, istihdam teşvikleri de yaygınlaştırılıyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, işsiz sayısının 2 milyon 850 bin kişi olduğunu belirterek, "Gençlerin istihdamı ile ilgili prim paylarını karşılıyoruz. 6 milyon istihdam varken teşviklerle 13 milyon 600 bin istihdam gerçekleştiriyoruz. Dünya bize gıptayla bakıyor" dedi. 

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 22.06.2015)

GÜNDEM