BASINDAN YAZILAR
SGK’dan İki Aylık Ya Da Gelir Birden Alma İmkanı! - MuhasebeTR

SGK’dan İki Aylık Ya Da Gelir Birden Alma İmkanı!

 5510 Sayılı Kanuna göre bazı durumlarda sigortalı ya da hak sahiplerine iki aylık ya da bir gelir bir aylık bağlanabilmektedir. İki aylık ya da iki gelirin hangi durumlarda bağlanabileceği konusuna bu yazımızda ayrıntılı olarak değineceğiz.

Malüllük ve yaşlılık aylığına aynı anda hak kazanana aylık nasıl bağlanır?

Hem malûllük hem de yaşlılık aylığına hak kazanan sigortalıya, bu aylıklardan yüksek olanı, aylıklar eşitse yalnız yaşlılık aylığı bağlanır.

Malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı ile birlikte, ölen eşinden dolayı da aylığa hak kazanan kişilere hangi aylıklar bağlanır?

Malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı ile birlikte, ölen eşinden dolayı da aylığa hak kazanan sigortalıya her iki aylığı da bağlanır.

Hem anneden hem babadan aylık bağlanır mı?

Ana ve babasından ayrı ayrı aylığa hak kazanan çocuklara, yüksek olan aylığın tamamı, az olan aylığın yarısı bağlanır.

Anne ve babaya birden fazla çocuğundan aylık bağlanır mı?

Birden fazla çocuğundan aylığa hak kazanan ana ve babaya en fazla ödemeye imkân veren ilk iki dosyadan yüksek olan aylığın tamamı, düşük olan aylığın yarısı bağlanır.

Hem eşten hem de anne ve ya babadan aylık alınabilir mi?

Hem eşinden, hem de ana ve/veya babasından ölüm aylığına hak kazananlara, tercihine göre eşinden ya da ana ve/veya babasından bağlanacak aylığı bağlanır.

Vazife malullüğü aylığı alırken çalışanlara yaşlılık aylığı bağlanır mı?

5510 Sayılı Kanuna göre vazife malûllüğü aylığı almakta iken, tekrar sigortalı olanlardan hem vazife malûllüğüne hem de malûllük aylığına hak kazananlara bu aylıklardan yüksek olanı, aylıkları eşitse yalnızca vazife malûllüğü aylığı, bunlardan hem vazife malûllüğü hem de yaşlılık aylığına hak kazananlara, bu aylıkların her ikisi bağlanır.

Evliliği ölüm nedeniyle sona erenlere sonraki eşten aylık bağlanır mı?

Evliliğin ölüm nedeniyle sona ermesi durumunda sonraki eşinden de aylığa hak kazananlara tercih ettiği aylığı bağlanır.

Sürekli iş göremezlik geliri alan sigortalıya eşinden dolayı da gelir bağlanır mı?

Sürekli iş göremezlik geliriyle birlikte ölen eşinden dolayı da gelire hak kazanan eşe her iki geliri bağlanır.

Hem anneden hem babadan ölüm geliri alınabilir mi?

Ana ve babadan ayrı ayrı gelire hak kazananlara, yüksek olan gelirin tamamı, az olanın yarısı bağlanır.

Anne ve babaya birden fazla çocuğundan ölüm geliri bağlanır mı?

Birden fazla çocuğundan gelire hak kazanan ana ve babaya, en fazla ödemeye imkân veren ilk iki dosyadan yüksek olan gelirin tamamı, düşük olan gelirin yarısı bağlanır.

Hem eşten hem de anne ve ya babadan ölüm geliri bağlanır mı?

Hem eşinden, hem de ana ve/veya babasından ölüm gelirine hak kazananlara, tercihine göre eşinden ya da ana ve/veya babasından bağlanacak geliri bağlanır.

Evliliği ölüm nedeniyle sona erenlere sonraki eşten gelir bağlanır mı?

Evliliğin ölüm nedeniyle sona ermesi durumunda sonraki eşinden de gelire hak kazananlara tercih ettiği geliri bağlanır.

Malûllük, yaşlılık, ölüm sigortaları ve vazife malûllüğü ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından hak kazanılan aylık ve gelirler birleşirse hangi aylıklar bağlanır?

Malûllük, yaşlılık, ölüm sigortaları ve vazife malûllüğü ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından hak kazanılan aylık ve gelirler birleşirse, sigortalıya veya hak sahibine bu aylık veya gelirlerden yüksek olanın tamamı, az olanın yarısı, eşitliği halinde ise iş kazası ve meslek hastalığından bağlanan gelirin tümü, malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığının yarısı bağlanır.

Özetlemek gerekirse bir kişide ikiden fazla gelir veya aylık birleştiği takdirde, bu gelir ve aylıklardan en fazla ödemeye imkân veren iki dosya üzerinden gelir veya aylık bağlanır, diğer dosya veya dosyalardaki gelir ve aylık hakları durum değişikliği veya diğer bir dosyadan gelir veya aylığa hak kazanıldığı tarihe kadar düşer.

(Kaynak: sgkrehberi | 17.06.2015)

GÜNDEM