BASINDAN YAZILAR
Bu İşçilere Gece Mesaisi / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Bu İşçilere Gece Mesaisi / Sadettin Orhan

 Türkiye’de işçilerin haftalık çalışma saati, Avrupa Birliği ortalamasının epey üzerinde. Bizde haftalık 45 saat olan yasal çalışma süresi, örneğin İtalya ve İsveç’te 36, Belçika, İsviçre ve Almanya’da 35 saat. Hollanda’da bu süre 29 saate kadar düşüyor. Gelişmiş ülkelerdeki genel eğilim bu sürelerin daha da düşürülmesi yönünde. Türkiye’de de çalışma süresinin düşürülmesi öteden beri tartışılıyor. Fakat son Torba Kanun’da bunun tam tersi yapıldı ve üç sektörde gece mesai sınırıartırıldı.
 
Üç sektörde sınır kalktı
 
Normalde İş Kanunu 69. madde gereği, işyerlerinde gece çalışma süresi en fazla 7,5 saat olabiliyor. Fakat son değişiklikle turizm, özel güvenlik ve sağlık sektörlerinde bu 7,5 saat sınırı uygulanmayacak. Yani bu üç sektörde gece çalışma süresi artacak. Diğer bir tabirle, bu sektörlerde işverenlerin ilave işçi alarak çözmesi gereken sorun, mevcut işçilerin daha fazla çalışması ile çözülecek. Dolayısıyla aynı sektörlerdeki işsiz sayısı da artmış olacak. Oysa gelişmiş ülkeler, bu tür durumlarda çalışma süresini artırmak yerine personel verimliliğini artırma ve inovasyon yolunu tercih ediyorlar. Bunu yapmak elbette araştırma ve kafa yormayı gerektirdiği için biz kolay olanı seçiyoruz.

Önümüzdeki süreçte çalışma hayatıyla ilgili yapılacak düzenlemelerde, çalışma saatlerinin de yeniden ele alınması gerekiyor.
 
GSS borcu memuriyete engel değil
 
Soru: Sadettin Bey, ben bedensel engelliyim. Fakat şimdiye kadar engelli aylığından yararlanmadım. Şu ana kadar birikmiş genel sağlık sigortası borcum var. Bu borç benim memur olmama ve atanmama engel olur mu? Mehmet K.

Cevap: Değerli okurum, GSS borcunuz memuriyete atanmak için engel oluşturmaz. Memur olduktan sonra otomatik olarak sağlık sigortanız başlar ve sağlık yardımlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bu arada geçtiğimiz yıl çıkarılan Torba Kanun gereği, 30 Eylül 2015’e kadar gelir testine başvurabilir, 31 Ekim 2015’e kadar SGK’ya taksitlendirme için başvurabilirsiniz. Gelir testi için kaymakamlığa, yapılandırma için SGK’ya başvurmanız gerekiyor.
 
2016’da emeklisiniz
 
Soru: Sadettin Bey, ben 17/10/1966 doğumluyum. 1984 yılında SSK başlangıcım var ve 810 gün primim var. 1/1/1990 tarihinden itibaren de Bağ-Kur’a geçtim ve halen prim ödemeye devam ediyorum. Acaba Bağ-Kur primi ödemeye devam etmeli miyim? Ne zaman emekli olabilirim? Recep Ü.

Cevap: Değerli okurum, SSK günlerinizle birlikte 9.975 gün prim ödemişsiniz. Yani ödemeniz gereken 9000 günü fazlasıyla doldurmuşsunuz. Buna göre 50 yaşınızı tamamlayacağınız 17.10.2016 tarihinde emekli olabilirsiniz. Dilerseniz prim ödemeyi durdurabilir dilerseniz emeklilik tarihinize kadar devam edebilirsiniz. Fakat prim ödemeyi durdurmanız halinde gelir testine girmeniz ve emeklilik tarihinize kadar genel sağlık sigortası primi ödemeniz gerekiyor. Bu durumda 17.10.2016’ya kadar ya Bağ-Kur primi ya da GSS primi ödemek durumundasınız.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 17.06.2015)

GÜNDEM