BASINDAN YAZILAR
Başlangıçtan Sonra Askerliğin Borçlanılması Sadece Primi Arttırır / Ahmet Arıcan - MuhasebeTR

Başlangıçtan Sonra Askerliğin Borçlanılması Sadece Primi Arttırır / Ahmet Arıcan

 Soru 1: SSK başlangıç tarihim 1993 olup şu anda 5300 gün prim ödemem var. 1995-1997 arasında 18 ay askerlik yaptım. Askerliğimi borçlanırsam sigorta başlangıcım 18 ay geri gelir mi? Ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap 1: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yaptığınızdan, borçlanma emekli olma şartlarını değiştirmez. Sadece prim ödeme gün sayını arttırır.  Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. 375 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5675 güne tamamlamanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Çeyiz yardımı geldi

Soru 2: Başbakan evlenen gençlere çeyiz yardımı yapılacağını açıklamıştı. Meclis tatile girdi. Ama bildiğim kadarıyla kanun çıkmadı. Yoksa çıktıda haberimiz mi olmadı? Çıktıysa evlenenlere ne kadar çeyiz yardımı yapılacak? Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Ayşegül

Cevap 2: Başbakanın açıkladığı çeyiz yardımına ilişkin düzenlemenin yer aldığı 6337 sayılı yasa, 7 Nisan 2015 tarihli Resmî Gazetede, yani dün yayımlandığından haberiniz olmadı. Çeyiz yardımına ilişkin düzenleme, 6337 sayılı yasanın 14 ncü maddesi ile, “633 sayılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilât ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” ye eklenen “Ek Madde 2” ile yapılmış bulunuyor. Yapılan düzenlemeye göre, çeyiz yardımı almak isteyen bir bankaya çeyiz hesabı açacak. Üç sene sistemde kalması, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapması ve evlenmesini müteakip hesabının bulunduğu bankaya başvuru yaparak talepte bulunması şartıyla,  Devlet katkısı adı altında, 5.000 lirayı aşmamak üzere, hesapta biriktirdiği paranın yüzde 20 si oranında, çeyiz yardımı yapılacak.

Malûllük veya muhtaçlık hali kalktığında yetim aylığı kesilir

Soru 3: 25 02 1968 doğumluyum. 01. 06.1985 sigorta girişim var.. Yüzde 40 özürlüyüm ve ölen babamın Emekli Sandığı’ndan bağlanan yetim aylığı alıyorum ve ara sıra sigortalı işlerde çalışıyorum.. Ben sigortalı çalışmaya devam edersem bana bağlanan yetim  maaşı kesilir mi ve ben ne zaman emekli olabilirim. Ben emekli olunca sigortadan babamdan bağlanan emekli sandığı maaşı kesilir mi?

Cevap 3: Emekli Sandığında, malûl ve muhtaç olanlara yaş aranmadan babasından dolayı yetim aylığı bağlanır. Malûllük, çalışamayacak kadar engelli olma hali, muhtaçlık da, aylık gelir tutarının asgarî ücretin net tutarının (bu gün için 858.96 liradır) altında olması halidir. Bu şartları sağlamış olmalısınız ki size aylık bağlanmış. Ancak, malûllük ve muhtaçlık şartları ortadan kalktığında bağlanan aylık kesilir. Sürekli sigortalı çalışmanız halinde, asgarî ücretin altın da ücret alamayacağınıza göre, muhtaçlık şartını ihlâl edeceğinizden yetim aylığınız kesilir. Ancak, başka geliriniz yoksa ve ay içinde asgarî ücretin net tutarın altında ücret elde edeceğiniz kadar (30 günden az) sigortalı çalışmanız yetim aylığınızı kesmez.

Emekli olduğunuzda emekli aylığınız asgarî ücretin net tutarının altında olursa ve malûllüğünüz devam ederse, yetim aylığını almaya devam edebilirsiniz.  

(Kaynak: Yeni Asya | 15.06.2015)

GÜNDEM