BASINDAN YAZILAR
Asgari Ücreti Artırmak İşvereni Kayıtdışına İter - MuhasebeTR

Asgari Ücreti Artırmak İşvereni Kayıtdışına İter

Asgari ücret vaatlerini popülist bulan iş dünyası, ücretlerin artırılmasının kayıtdışına yol açabileceğine dikkat çekerek, soruyor: Vaatler kulağa hoş gelir ama bu kaynak nereden?

 


İŞ dünyası, muhalefet partilerinin asgari ücretleri artırma vaatlerinin işveren açısından maliyetleri artıracağını düşünüyor. Seçimlere kısa süre kala muhalefet partilerinin vaatleri tartışılırken, söz konusu vaatler arasında yer alan asgari ücretlerin artırılması ön plana çıktı. 

MALİYETİ ARTIRMAK DEMEK

İş dünyasının temsilcileri ise kendileri için önemli maliyet unsuru olan çalışanların ücretlerin artırılmasının hem işverenin üzerindeki maliyetleri artıracağını ve bunun çalışanları da olumsuz etkileyeceğini ifade ediyorlar. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, asgari ücretlerin artırılmasına ilişkin vaatlerin 1980 öncesindeki "Kim ne verirse ben 5 fazlasını veriyorum" anlayışını hatırlattığını belirterek, bu vaatlerin Türkiye'nin gerçekleriyle uyuşmadığını söyledi. Asgari ücreti sadece işçinin cebine giren para değil aynı zamanda birçok şeyin ölçüsü olan bir hesaplama yöntemi olarak değerlendirmek gerektiğini ifade eden Özdebir, "Asgari ücreti artırıyorum, dediğiniz zaman aslında maliyetleri de artırıyorsunuz ki, bu durum aslında işçilerin harcama maliyetlerini de artıracaktır. Bu açılardan baktığımda bu vaatleri popülist vaatler olarak görüyorum" dedi. 

Asıl yüklerimiz kaldırılmalı  

Özdebir, şöyle devam etti: "Merkez Bankası'nın bir araştırmasına göre çalışanların yüzde 35'i asgari ücretli, asgari ücreti artırmak bu oranı artırmaktan başka bir işe yaramaz. Burada önemli olan istihdamın üzerindeki yüklerin kaldırılmasıdır ki bu yükler piyasayı olumsuz etkiliyor. AB ülkelerinde istihdamın üzerindeki yükler yüzde 30 seviyelerindeyken bizde yüzde 85 civarında."

Çalışanların vergi yükü azaltılmalı

LİMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de iş dünyası kendilerinin de çalışanların standartlarının yükselmesini istediklerini belirtti. Ancak bunun ekonomik gerçeklere de uygun olması gerektiğinin altını çizen Özdemir, "Ücretin yükseltilmesi kulağa hoş gelse de bunun kaynağı ve ne şekilde yapılacağı belirtilmeli. Asgari ücretlinin üzerindeki vergi yüklerinin hafifletilmesi daha anlamlı bir açılım olabilir" diye konuştu.

Yatırımın önünü kesebilir

ÇALIŞAN kesimin refah seviyesinin artmasını için istihdam artışının sağlanmasının önemine işaret eden ASO Başkanı Özdebir, işçiliğin pahalı hale getirilmesinin ise istihdam yaratmak isteyenleri yeni yatırım fikrinden uzaklaştırabileceği ihtimalini de sözlerine ekledi. 

İŞVEREN DE İSTER AMA...

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu ise, işverenlerin de çalışanlara iyi bir yaşam kalitesini sunmak istediklerini ifade etti. Ancak ekledi: "Asgari ücretin artması maliyetleri artıracaktır. Yüksek ücret, işvereni kayıt dışına yöneltebilir veya daha az sayıda personelle çalışmasına neden olabilir" dedi. 

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 20.05.2015)

GÜNDEM