BASINDAN YAZILAR
Bakıma Muhtaç Engelli Çocuğu Olan Anneler Daha Erken Emekli Olur! / Özgür Erdursun - MuhasebeTR

Bakıma Muhtaç Engelli Çocuğu Olan Anneler Daha Erken Emekli Olur! / Özgür Erdursun

 7 Mayıs 2015 günü Bursa Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin organizasyonuyla düzenlenen seminerde engelli emekliliği ve malulen emeklilik hakkında bilgiler aktardım. Seminer sonrasında bana en çok yöneltilen soruların başında bakıma muhtaç çocuğu olan annelerin emekliliği konusu geldi. Kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl çocuğu bulunanların, 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indiriliyor.

Sosyal güvenlik hukukunda her yıl 360 gün sayılır. Sürekli bakıma muhtaç özürlü çocuğu bulunan kadın çalışanlar her çalışılan 360 gün için 90 gün, ek sigortalılık süresi alırlar.

Ayrıca kadınların aldıkları bu süreler emeklilik yaşlarından da düşülür, daha erken emekli olmalarını sağlar. 360 günden az süreler de orantılı olarak sigortalılık süresi kazandırır ve emeklilik yaşında indirim sağlar. Bu indirim yalnızca kadın çalışanlara sağlanmış bir haktır, sürekli bakıma muhtaç özürlü çocuğu bulunan erkek çalışanlar yararlanamaz.

Kadınların bu hakları 1 Ekim 2008 yılında çıkan 5510 sayılı kanunla verilmiştir. 1.10.2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Erken emeklilik hesabı bu tarihten sonraki çalışmaları kapsar. Bu tarihten önce de sürekli bakıma muhtaç özürlü çocuğu olan kadın sigortalıların önceki çalışmaları için indirim ve ek gün verilmesi söz konusu değildir, hesaplama 01.10.2008 sonrasındaki çalışmalar için yapılır.

 

BİLGİ: Malulen emekli olanlar, sigortalı olarak bir işte çalışmaya başladıklarında emekli maaşları kesilir. Malulen emekli olanlar kendi adına işyeri açarlarsa yani esnaf olmaları durumunda emekli maaşları kesilmez.

Engelli statüsünde emekli olanlar ise sigortalı olarak çalışmaya başladıklarında emekli maaşları kesilmez.

SORU: Özgür Bey, 07.08.1964 doğumlu bir kadınım. 04.08.1993 yılında sigortalı oldum prim günüm 2856 ve çalışamıyorum. 3 çocuğum var 1 çocuk için doğum borçlanmasından yararlandım 2 çocuğumun doğumu SSK’lı olmadan önce olduğu için kabul edilmiyor. Bu konuda ne yapabilirim? Sevda ÖZTÜRK

 

CEVAP: Sevda Hanım, 5675 güne ulaştığınızda emekli olacaksınız. Maalesef sigorta öncesi doğumlar için borçlanma şansınız yok. Prim gün sayınızı tamamlamak için 2819 prim gün sayısına ihtiyacınız var. Bu da 7 yıl 9 ay 29 gün yapar. Bence siz toplam 3600 güne ulaşın ve 58 yaşında emekli olun. 

(Kaynak: Olay.com | 11.05.2015)

GÜNDEM